Bezpieczeństwo, Granice

Jak poinformowała Ambasada RP w Londynie - w piątek 28 czerwca br. w Ogrodzie Pamięci obok Pomnika Lotników Polskich w Hillingdon w zachodnim Londynie odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej. 

Odsłonięcia dokonali Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki oraz przewodniczący lokalnego samorządu Ray Puddifoot w obecności m.in. burmistrza Hillingdon Davida Yarrowa, prezesa Związku Lotników Polskich Artura Bildziuka, przewodniczącego Komitetu Pomnika Lotników Polskich Richarda Kornickiego oraz weteranów wojennych. Ceremonię poprzedziło złożenie wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich.

Pamiątkowe tablice, stworzone w wersjach polskojęzycznej i anglojęzycznej, opowiadają historię polsko-brytyjskiej umowy podpisanej 18 listopada 1939 r., na podstawie której oddział polskiej marynarki walczył u boku Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy) oraz aliantów podczas II wojny światowej.

– To wielki zaszczyt móc odsłonić tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej obok jednego z najważniejszych pomników w Wielkiej Brytanii poświęconego polskim działaniom podczas II wojny światowej - powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

– Podczas wojny Polska Marynarka Wojenna walczyła u boku marynarek aliantów w wielu miejscach, w tym w Norwegii, na Morzu Północnym, na Atlantyku i na Morzu Śródziemnym. Odegrała ważną, lecz mało znaną rolę w lądowaniu w Normandii, zapewniając osłonę w postaci artylerii dla jednostek lądowych i ratując życie tysiącom brytyjskich żołnierzy szturmujących plaże Normandii, a jej heroiczna obrona miasta Cowes na Wyspie Wight przed niemieckimi bombowcami w maju 1942 r. uratowała miasto przed zniszczeniem - dodał ambasador.

– Odsłonięte obok Pomnika Lotników Polskich tablice znajdują się blisko memoriału przypominającego inny wielki rozdział w polskiej historii wojennej – wkład polskich pilotów służących w Królewskich Siłach Powietrznych w II wojnę światową. Razem tworzą one należyty hołd dla szerszego wysiłku polskich żołnierzy, marynarzy i lotników, którzy walczyli od pierwszego dnia wojny, byli obecni na prawie każdym froncie i stanowili czwartą co do wielkości aliancką siłę. Niech pamięć o nich będzie zawsze żywa - powiedział ambasador Rzegocki.

– Nie powinniśmy zapominać o wkładzie Polskiej Marynarki Wojennej w wysiłek wojenny. Walczyła ona od wybuchu wojny, początkowo wysyłając trzy niszczyciele, aby dołączyły do Królewskiej Marynarki Wojennej, i kontynuowała walkę u boku alianckich sił do końca konfliktu. Bez jej odwagi wynik wojny mógłby być inny, a o wiele więcej żyć mogłoby zostać utraconych - powiedział Ray Puddifoot.

– Jesteśmy niezwykle dumni z naszych powiązań z Polską oraz polską społecznością i cieszymy się, że dzisiaj oddajemy hołd załodze marynarki wojennej. Mamy nadzieję, że historie o jej ogromnym poświęceniu i męstwie, które zostaną powołane do życia na tych tablicach pamiątkowych, będą pamiętane przez wiele pokoleń - dodał Puddifoot.

rel (Ambasada RP w Londynie)

Odsłonięcie tablic poświęconych Marynarce Wojennej RP w Londynie
Odsłonięcie tablic poświęconych Marynarce Wojennej RP w Londynie
Odsłonięcie tablic poświęconych Marynarce Wojennej RP w LondynieOdsłonięcie tablic poświęconych Marynarce Wojennej RP w Londynie
1 1 1 1