Bezpieczeństwo, Granice

Tankowiec podejrzewany o przemyt zderzył się ze statkiem patrolowym szanghajskiej administracji morskiej, gdy w poniedziałek próbował uciec przed inspekcją. Xie Qunwei, zastępca szefa administracji, powiedział, że statek, który próbował uniknąć kontroli i wykonywał lekkomyślne manewry stwarzał duże zagrożenie dla żeglugi. 

Mały zbiornikowiec pod banderą chińską, Hongpu 228, uderzył w jednostkę patrolową Chińskiej Administracji Bezpieczeństwa Morskiego (Chinese Maritime Safety Administration - CMSA) Haixun 01, 10 czerwca na estuarium rzeki Jangcy.

Według doniesień, do zderzenia doszło, gdy tankowiec próbował uniknąć kontroli ze strony CMSA. Hongpu 228 był podejrzany o przemyt ropy rafinowanej i ścigany przez Haixun 01.

Podejrzany statek został zauważony na nietypowym kursie w pobliżu ujścia rzeki Jangcy około godz. 18:20.
Okręt patrolowy przez radiotelefon próbował się skontaktować ze zbiornikowcem, ale ten nie odpowiadał na wezwania. Po wywołaniu przez radio próbował przyspieszyć i uciec jednostce patrolowej.
Haixun 01 zdołał dogonić tankowiec, a oficerowie z pokładu patrolowca nawoływali załogę tankowca do jego zatrzymania. Te próby pozostały również bez odpowiedzi i - według oficjalnej wersji zdarzeń, przedstawionej przez chińskie władze - zbiornikowiec wykonał wtedy zwrot w prawo, w kierunku jednostki patrolowej, powodując kolizję statków.

Oba statki doznały uszkodzeń w wyniku zderzenia. Nikt nie został ranny, ale Pan Jiefeng z administracji morskiej powiedział, że wypadek był niezwykle niebezpieczny i mógł spowodować eksplozję. "Zrobili to celowo" - dodał Pan.

Jednak ujawniony materiał video pokazujący kolizję może sugerować inną wersję zdarzenia, Widać na nim, że przed zderzeniem kilwater (ślad ruchu na wodzie) okrętu patrolowego jest równoległy do kierunku ruchu zbiornikowca. Z filmu wynika, że to raczej jednostka patrolowa skręciła nagle w lewo krótko przed zaistnieniem kolizji. Wyglądało to na próbę siłowego przyblokowania / zatrzymania tankowca.

O godz. 22:00 tankowiec został przekazany chińskiej straży przybrzeżnej, wzięty na hol przez holownik chińskiej straży przybrzeżnej i odstawiony do jej nabrzeża w Pudong. Załoga statku została zatrzymana przez CMSA. Władze kontynuują dochodzenie.

PBS

1 1 1 1