Bezpieczeństwo, Granice

Statek organizacji pozarządowej, który uratował 49 migrantów na Morzu Śródziemnym, czeka na zgodę na wpłynięcie do portu we Włoszech. Jednostka włoskiej NGO stoi w odległości półtorej mil od brzegów wyspy Lampedusa. MSW nie pozwala otworzyć portu.

"Ich noga nie postanie we Włoszech" - oświadczył we wtorek minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, odnosząc się do migrantów znajdujących się na statku Mare Ionio, który należy do włoskiej organizacji pozarządowej Mediterranea. W poniedziałek jego załoga zabrała na pokład z dryfującego u wybrzeży Libii pontonu 49 migrantów, wśród nich 12 nieletnich. Statek nie otrzymał zgody na wpłynięcie do żadnego włoskiego portu. Obecnie stoi u wybrzeży Lampedusy, otoczony przez trzy łodzie patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej.

Dziennikarz gazety "La Repubblica", który jest na pokładzie Mare Ionio, powiedział mediom, że włoskie służby zabroniły załodze wpłynąć do portu na podstawie dyrektywy MSW w Rzymie. Według jego relacji na statku panuje duże napięcie.

Migranci "mogą być leczeni, otrzymać ubranie i żywność, możemy im zapewnić wszelkiego rodzaju wsparcie, ale ich noga nie postanie we Włoszech"- oświadczył wicepremier Salvini w wywiadzie telewizyjnym. "Jeśli ktoś zabiera na pokład 50 osób na wodach obcego państwa, to najbliżej leży to państwo" - dodał. "Jeżeli ktoś decyduje inaczej, to ja mówię 'nie'. Dajemy jeść, pić, leczymy i ratujemy, ubieramy, bo życie ludzkie jest święte, ale Włosi nie dadzą się oszukać" - powiedział szef MSW.

Czytaj także: Włochy: Migranci na pokładzie okrętu Straży Przybrzeżnej rozpoczęli głodówkę

Podkreślił, że im mniej ludzi wyrusza w drogę przez morze, tym mniej w nim ginie. "Kto sprzyja nielegalnej imigracji, ma na swoim sumieniu ryzyko uczynienia z Morza Śródziemnego cmentarzyska pod gołym niebem, a ja nie chcę, aby ci ludzie znajdowali się w sytuacji, w której muszą wypływać i ginąć" - zaznaczył Salvini w telewizji Sky TG24. Wyraził opinię, że nie można doprowadzić do ponownego rozkwitu biznes przemytu migrantów. Tym Salvini uzasadnia swą decyzję o zamknięciu wszystkich włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych, ratujących migrantów na morzu. "Ja nie będę nigdy wspólnikiem" przemytników - dodał.

Burmistrz Lampedusy Salvatore Martello przypomniał z kolei, że statek Mare Ionio jest włoski, a takiej jednostki nie można nie wpuścić do włoskiego portu. "Nasz port jest otwarty i gotów przyjąć statek" - zapewnił.

Burmistrz wyspy - symbolu kryzysu migracyjnego sprzed kilku lat - podkreślił, że napływ uciekinierów z Afryki nie słabnie i że na wyspę stale zawijają małe łodzie.

W zeszłym roku - jak poinformował na łamach dziennika "Corriere della Sera" - na wyspę przypłynęło 300 łodzi z ponad 3 tys. osób.

Sprawa statku zdominowała poranną debatę w Izbie Deputowanych w Rzymie. Centrolewica zaapelowała do obecnego na sali premiera Giuseppe Contego, by natychmiast nakazał otwarcie portu. Deputowani opozycyjnej prawicy mówili zaś, że jedynym rozwiązaniem w odpowiedzi na napływ migrantów jest "blokada morska".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Komentarze   

+1 Migranci? a Migranci??
Ci ludzie niejednokrotnie placa przemytnikom ostatnie pieniadze. Ludzi szkoda, a drugie dno jest takie ze oni nie chca sie integrowac,to jest Nowoczesna Krucjata Islamu- przewaznie w wiekszosci mezczyzni, material podatny na przyszlych terrorystow!!
19 marzec 2019 : 16:29 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1