Bezpieczeństwo, Granice

Litwa wyraziła gotowość przyjęcia pięciu uchodźców ze statku organizacji pozarządowej Sea Watch, który w czwartek został wpuszczony do portu w Katanii na Sycylii. „Uzgodniliśmy, że możemy przyjąć nie więcej niż pięciu emigrantów, którzy spełnią nasze wymagania” - powiedział w czwartek dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Misiunas.

Minister wskazał, że jego kraj przyjmie uchodźców, którym jeszcze we Włoszech zostanie przyznana ochrona międzynarodowa i którzy zostaną sprawdzeni pod względem bezpieczeństwa. Kontrolę przeprowadzą litewscy specjaliści, którzy w najbliższym czasie udadzą się do Włoch. „Na Litwę nie trafią uchodźcy ekonomiczni” - wskazał szef MSW. Minister Misiunas zaznaczył, że „dzieląc się ciężarem migracyjnym, Litwa demonstruje solidarność z Unią Europejską”.

W porcie w Katanii na Sycylii ze statku organizacji pozarządowej Sea Watch w czwartek na ląd zeszło 47 migrantów uratowanych na morzu. Opuścili pokład po 13 dniach kryzysu wokół statku, którego nie chciał przyjąć rząd Włoch. Domagał się rozdziału migrantów wśród krajów UE.

Włoski rząd otworzył port dla statku, pływającego pod banderą Holandii, dopiero wtedy, gdy sześć krajów Unii zadeklarowało zamiar przyjęcia migrantów. Gotowość taką wyraziły: Niemcy, Luksemburg, Francja, Portugalia, Hiszpania, Malta. Również Włochy przyjmą małą grupę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

-16 Swiety narod?
Ciemy zmanipulowany narod Polski koronuje Chrystusa na krola a jego matce nadaje obywatelsrwo ;) ale jak przychodzi to pomocy prawdziwym ludziom to jest obojetny. Nawet taka mala Litwa potrafi okazac milosierdzie. Polacy ktorzy maja o sobie wysokie mniemanie tez byli w biedzie i potrzebie jako uchodzcy, przypominam obozy w Austrii, Wloszech i Grecji po wprowadzeniu stanu wojennego. Pieknym przykladem jest turecki Mersin gdzie 500 polskich rodzin przezylo II wojne swiatowa. Do dzis jest tam obraz dziekczynny pod chorem kosciola katolickiego. Pan Bog nie rychliwy, ale sprawiedliwy jeszcze nam odplaci za ten brak serca. :(
01 luty 2019 : 07:41 Zdzislawa | Zgłoś
+15 Drogi lewaku część 1
A może tak z 200 milionowej Nigerii przyjmijmy 30 mln ludzi to samo 200 milionowego Pakistanu gdzie średnia wieku wynosi od 17 do 19 lat a to oznacza ,ze dziesiątki milionów ludzi z tylko tych dwóch krajów nie będą miały pracy i możliwości egzystencji ale czy to nasz problem ,że w zeszłym roku tylko w samej Nigerii przybyło 5mln ludzi i 3.5 mln w Pakistanie i czy to my naszym kosztem mamy ich utrzymywać i przyjmować w wielu milionach ? oni maja swoje rządy i władze niech oni się tym zajmują a nie my .
01 luty 2019 : 11:52 taka prawda | Zgłoś
+13 Drogi lewaku część 2
To że Litwa przyjęła 5 osób to jest zero w stosunku do tego ile Polska udzieliła pomocy materialnej i finansowej na miejscu tam gdzie jej potrzeba i w tym wypadku Litwa jest małym pionkiem w stosunku do polski pomagać na miejscu a nie eksportować i przyjmować emigrantów . Ten statek organizacji po za rządowych , który przywozi tych emigrantów już dawno powinien być zatopiony gdyż podpływa on pod wybrzeże Libii a tam przemytnicy za pomocą UKF-ek informują ,że w ich kierunku płynie ponton z emigrantami zabierają ich i odpływają pod wybrzeże Europy licząc ,ze ktoś ich przyjmie ,takie działanie to nic innego jak przemyt ludzi dlatego dawno bym ten statek powinien zostać zatrzymany załoga aresztowana a sama jednostka zatopiona .
01 luty 2019 : 14:46 taka prawda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter