Bezpieczeństwo, Granice

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna jest gotowa na patrolowanie kanału la Manche, aby przeciwdziałać coraz częstszym próbom podejmowanym przez małe jednostki dotarcia z migrantami na pokładzie do wybrzeży Zjednoczonego Królestwa - podały w czwartek media.

Okręt HMS Mersey ma rozpocząć patrole na kanale na pisemną prośbę ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida, skierowaną do szefa resortu obrony Gavina Wiliamsona. Jednostka jest "dostępna i gotowa" - poinformowało agencję Press Association źródło w brytyjskim ministerstwie obrony.

Inne środki wojskowe mogłyby zostać później uruchomione, w tym nadzór lotniczy, lecz nadal trwają dyskusje w celu ustalenia, który resort zapłaci faktury za te usługi - podały brytyjskie media.

Pytany przez AFP o finanse rzecznik ministerstwa obrony powiedział jedynie, że "siły zbrojne gotowe są zapewnić dodatkowe środki i doświadczenie, aby pomóc ministerstwu spraw wewnętrznych w reagowaniu na próby podejmowane przez migrantów" przedostania się na terytorium Wielkiej Brytanii drogą morską. "Okręty brytyjskiej Royal Navy kontynuować będą patrolowanie, aby ochronić integralność brytyjskich wód terytorialnych" - dodał.

Minister Javid zapowiedział w poniedziałek wzmocnienie patroli policyjnych na granicy nad La Manche.

Wielka Brytania i Francja uzgodniły też wzmocnienie współpracy w walce z rosnącym napływem migrantów do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

jo/ kar/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter