Bezpieczeństwo, Granice

Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka 6 grudnia w Elblągu odbyło się podsumowanie ćwiczenia Anakonda-18 połączone z certyfikacją Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Komendanta Głównego Straży Granicznej reprezentował płk SG Andrzej Prokopski - komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Anakonda to skomplikowane ćwiczenia i duże wyzwanie polegające chociażby na tym, że po raz pierwszy odbywało się nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, na Łotwie i w Estonii. To było duże wyzwanie, któremu żołnierze NATO sprostali. Żołnierze naszych wojsk, wojsk sojuszniczych NATO udowodnili, że są sprawni, że potrafią ze sobą współpracować. Udowodnili naszą solidarność i wzajemną troskę o wspólne bezpieczeństwo - mówił szef MON.

Anakonda-18 to ćwiczenie międzynarodowe, w które oprócz żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowani byli m.in. żołnierze z USA, Litwy, Łotwy i Estonii oraz wojska stacjonujące w Polsce w ramach eFP. Na poligonach w Polsce oraz na akwenie Morza Bałtyckiego ćwiczyło około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy po raz pierwszy w edycji ćwiczenia, w Estonii, Litwie i na Łotwie. Ćwiczenie miało na celu integrację narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej.

Jednym z elementów Anakondy-18 było ćwiczenie antyterrorystyczne Kaper-18/II. Odbyło się ono w listopadzie na Morzu Bałtyckim. Uczestniczyły w nim jednostki pływające z Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG, samolot Mewa z I Wydziału Lotniczego KGSG, funkcjonariusze z Placówki SG w Gdyni i służby operacyjne.

rel (MOSG)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter