Bezpieczeństwo, Granice

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson oczekuje od premier Theresy May znaczącego zwiększenia wydatków na obronność po tym, jak w zeszłym tygodniu szefowa rządu zapowiedziała przekazanie nowych środków na służbę zdrowia - poinformował w środę "The Times".

Według informacji dziennika na spotkaniu z szefową rządu przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli Williamson będzie domagał się zwiększenia budżetu armii o nawet 4 mld funtów rocznie, podkreślając, że brak inwestycji w obronność może zagrozić statusowi Wielkiej Brytanii jako globalnej potęgi wojskowej i sprowadzić ją na poziom Włoch lub Belgii. Jak zastrzeżono, brak dodatkowych pieniędzy wymusi też dalsze cięcia w wojskach lądowych, marynarce wojennej i siłach powietrznych.

Parlamentarna komisja obrony oceniła we wtorek w swoim raporcie, że wydatki na obronność powinny zostać podniesione z wymaganego przez NATO poziomu 2 proc. PKB (ok. 40 mld funtów) do 3 proc. PKB (ok. 60 mld funtów), a dodatkowe środki powinny zostać skierowane na wojska szybkiego reagowania i wzmocnienie systemów obrony przeciwko okrętom podwodnym w kontekście możliwej konfrontacji z Rosją.

Generał Nick Houghton, który do 2016 roku stał na czele brytyjskiej armii, ostrzegł w rozmowie z "Timesem", że zwiększenie wydatków na służbę zdrowia może pomóc premier May w zwycięstwie wyborczym w 2021 roku, ale w żaden sposób nie wzmacnia globalnej pozycji Wielkiej Brytanii.

Jak dodał, brak dodatkowych nakładów może także osłabić relacje Wielkiej Brytanii z USA w obliczu narastających sygnałów, że administracja prezydenta Donalda Trumpa będzie oczekiwała zwiększonych wydatków na obronność ze strony europejskich członków NATO. "W głębi serca oni oczekują od nas, że będziemy robić więcej, będzie ryzykowne (dla tych relacji), jeśli tego nie zrobimy" - zaznaczył.

Relacje między Williamsonem a May były w ostatnich tygodniach wyjątkowo napięte; media donosiły, że szef resortu obrony miał grozić, że "złamie" szefową rządu, jeśli ta odmówi jego resortowi dodatkowych środków, i jest gotów podjąć próbę zagłosowania w tej sprawie wraz z opozycją, tj. wbrew stanowisku May.

Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Brukseli w dniach 11-12 lipca.

Z Londynu Jakub Krupa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter