Bezpieczeństwo, Granice

Włoskie statki zabiorą na pokład 500 migrantów z jednostki organizacji pozarządowej Aquarius, która przez trzy dni czekała na decyzję, do jakiego portu ma wpłynąć. Migranci popłyną do Walencji, bo Hiszpania zgodziła się w poniedziałek ich przyjąć.

Strona włoska wesprze operację przewiezienia 629 migrantów, przebywających na Aquariusie, bo załoga tego statku zawiadomiła, że warunki na nim uniemożliwiają samodzielny rejs przez Morze Śródziemne i bezpieczne dotarcie do portu, położonego w odległości 1400 kilometrów. Na statku organizacji pozarządowej, wyjaśniono, jest o ponad 100 osób więcej, niż może on zabrać.

We wtorek dowództwo włoskiej Straży Przybrzeżnej ogłosiło, że jej statek oraz okręt marynarki wojennej zabiorą na swoje pokłady większość migrantów z Aquariusa i przewiozą do Walencji. Do tego portu zawinie także statek organizacji pozarządowej z pozostałymi migrantami, wśród których jest ponad 100 nieletnich bez opieki dorosłych, dzieci i kobiety w ciąży.

Operacja ta jest rezultatem decyzji podjętej przez szefa włoskiego MSW, wicepremiera Matteo Salviniego, który w niedzielę poinformował o zamknięciu włoskich portów dla statku. Jak wyjaśnił, Włochy "zaczynają mówić 'nie' przemytowi migrantów". Jego zdaniem organizacje pozarządowe, zabierające ludzi z dryfujących łodzi i pontonów pomagają w tym procederze. Kilka dni wcześniej Salvini nazwał te organizacje "wiceprzemytnikami".

Gdy wybuchł kryzys wokół Aquariusa, Salvini zaapelował do innych krajów UE o przyjmowanie statków z migrantami w swoich portach.

"Poprosiliśmy o gest solidarności" - wyjaśnił premier Giuseppe Conte.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

0 dziwne
Co w jednym kraju Unii jest przemytem ludzi to w innym kraju Unii jest akcją humanitarną.A humanitarny jest lewicowy rząd Hiszpanii,który zdobył władzę kilka dni temu w połowie kadencji z pominięciem wyborów.Po prostu prawicowy premier M Rajoy grzecznie poczekał aż przepadnie w głosowaniu o wotum zaufania(a mógł podać się do dymisji,wtedy były by wybory) i naturalną konsekwencją tego było powołanie na stanowisko premiera przewodniczącego największego ugrupowania w Parlamencie ,którym są socjaliści,którzy zresztą sprezentowali władzę Rayojowi w 2016 powstrzymując się od głosu.To tyle o genezie akcji humanitarnej związanej z migrantami Aquariusa.
12 czerwiec 2018 : 15:50 hihi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: