Bezpieczeństwo, Granice

Już 25 stycznia 2018 r. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich SA.

Poza zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa morskiego na Bałtyku, w szczególności bezpieczeństwa polskich portów i instalacji offshore, Forum w dużej mierze będzie poświęcone współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP.

- Innowacyjność w ogólnym pojęciu to jeden z ważniejszych i koniecznych kierunków uwzględnianych w procesach pozyskiwania sprzętu wojskowego. Współczesne podejście do prowadzenia działań bojowych powoduje, że wszystkie rodzaje sił zbrojnych korzystają z nowoczesnych technologii, jednak Marynarka Wojenna, ze względu na nasycenie współczesnych okrętów wysokim poziomem złożoności systemów walki, staje się głównym beneficjentem innowacyjności – mówi płk Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON, w specjalnym wywiadzie z okazji III edycji Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa.

Temat innowacyjności w kontekście modernizacji Marynarki Wojennej RP skłania także do pogłębionej refleksji nad współpracą przemysłową i rozwojem polskiego przemysłu.

- Musimy mieć na uwadze nie tylko przyszłość stoczni, ale również możliwości finansowe naszego państwa, jak również racjonalne podejście do możliwości absorpcji innowacyjnych i nowoczesnych technologii przez rodzime przedsiębiorstwa - zwraca uwagę poseł Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (pełne treści wywiadów zostaną opublikowane w przewodniku konferencyjnym The Manual – III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, 25.01.2018).

Czołowi eksperci z Polski i zagranicy

Forum, dzięki transparentnej formule, starannemu doborowi mówców z Polski i zagranicy oraz dbałości o wysoką wartość merytoryczną prowadzonej debaty, na stałe wpisało się do kalendarza związanych z tematyką bezpieczeństwa morskiego parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej, przedstawicieli przemysłu i świata nauki oraz oczywiście oficerów Marynarki Wojennej RP.

Wśród osób, które już potwierdziły swój udział w nadchodzącym wydarzeniu, są Grzegorz Witkowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej; kadm. Mirosław Mordel, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych; kadm. dr hab. Stanisław Zarychta, dowódca Centrum Operacji Morskich w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych; kadm. Jens Nykvist, szef Sztabu Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji; kadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów; kmdr  Carsten Fjord-Larsen, Marynarka Wojenna Królestwa Danii; płk Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia; kmdr Krzysztof Zdonek, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża; kmdr Krzysztof Olejniczak, szef Szefostwa Techniki Morskiej w Inspektoracie Uzbrojenia; płk dr Robert Łukawski, zastępca Szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych; dr Siyana Lutzkanova, Nikola Vaptsarov Naval Academy, Bułgaria oraz kmdr rez. Marynarki Wojennej Łotwy Juris Roze, reprezentujący Baltic Defence College.

Tematyka III edycji Forum

Tegoroczne Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa pod względem wiodącej tematyki zogniskowane będzie na szeroko rozumianym bezpieczeństwie morskim w basenie Morza Bałtyckiego, ujętym w ramy trzech sesji: pierwszą pt. „Bałtycki obszar bezpieczeństwa morskiego – wyzwania współczesności i przyszłości”, drugą pt. „Optymalizacja procesów badawczo-rozwojowych, produkcyjnych, serwisowych oraz zaopatrzenia na rzecz polskich oraz sojuszniczych sił morskich poprzez współpracę ośrodków przemysłowych, akademickich oraz przeszłych użytkowników sprzętu wojskowego” oraz trzecią pt. „Potencjał, potrzeby i rozwiązania na rzecz infrastruktury nadbrzeżnej, mającej związek z potencjałem obronnym oraz bezpieczeństwem gospodarczym – porty, stocznie, szlaki żeglugowe i nadzór nad morskim odcinkiem granicy państwowej”.

Patroni i partnerzy

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym Marka Gróbarczyka, ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; ministra Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; posła Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, przewodniczącej Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Głównym Polskim Partnerem Przemysłowym Forum jest Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Partnerem Strategicznym Forum jest Remontowa Holding SA.

Partnerami Forum są Saab Kockhums AB oraz thyssenkrupp Marine Systems GmbH

Patronat medialny nad Forum objęli: PortalMorski.pl, gospodarkamorska.pl oraz miesięcznik Morze.

rel (Zarząd Targów Warszawskich)

+2 Bełkot
Przestańcie w końcu ględzić i weźcie się do roboty okręty podwodne - do kasacji, rozbabrany Ślązak , helikoptery leżą a właściwie stoją nie długo z marynarki zostanie tylko Błyskawica i kobbeny jako obiekty muzealne.
16 styczeń 2018 : 06:52 Piotr 63 | Zgłoś
+4 Bo gadanie to nasza specjalność :)
...i marnowanie pieniędzy
16 styczeń 2018 : 10:32 Barbarus | Zgłoś
-2 Czy to innowacyjność ?!
Nie to, że się czepiam, cieszę się z tego, że "Kormoran" rozpoczął służbę, tylko patrząc na zdjęcia tego okrętu, choćby to powyżej, zastanawia, dlaczego blachy tego okrętu są tak pogięte ? Przcież jest to nowa jednostka ! Mam nadzieję, że nie jest to właśnie ta innowacyjność, o której mowa w artykule.
16 styczeń 2018 : 13:51 Jato | Zgłoś
0 amagnetyzm
Bo to są blachy amagnetyczne i przy spawaniu "się wciągają" taki ich urok mnie tez to razi ale jak na razie nikt mądry nic na ta przypadłość nie wymyślił dobrego
17 styczeń 2018 : 07:21 Piotr 63 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter