Bezpieczeństwo, Granice

Po raz pierwszy w historii polskiego lotnictwa morskiego fotel drugiego pilota śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, pełniąc dyżur ratowniczy SAR, zajęła kobieta.

Swój pierwszy dyżur w składzie załogi śmigłowca ratowniczego SAR por. pil. Justyna Czerwonko rozpoczęła w środę, 10 stycznia. Tym samym, po zakończeniu cyklu szkolenia dołączyła do grona członków załóg śmigłowców ratowniczych, które w całodobowych dyżurach zabezpieczają polski obszar odpowiedzialności Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim (SAR), w ramach krajowego systemu ratownictwa morskiego i lotniczego.

Por. Justyna Czerwonko ukończyła w 2012 roku Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, na kierunku pilot śmigłowca. Pierwszą jednostką, w której rozpoczęła służbę, jako pilot śmigłowca, była 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Od 2014 roku pełniła obowiązki dowódcy załogi śmigłowca w Zespole Poszukiwawczo-Ratowniczym. W 2016 roku związała się z lotnictwem morskim, rozpoczynając służbę w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego, na stanowisku starszego pilota w kluczu śmigłowców. Rozpoczęła równocześnie szkolenie, którego efektem jest uzyskanie uprawnień do wykonywania lotów, jako drugi pilot śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, w trakcie misji SAR.

Historyczny dyżur ratowniczy pełniła załoga w składzie:

dowódca załogi: st. chor. szt. Waldemar Domański,
drugi pilot: por. pil. Justyna Czerwonko,
technik pokładowy: st. chor. szt. Edward Sokołowski,
ratownik: chor. Krzysztof Wasylczuk.

rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej)

Komentarze   

+3 Ku chwale ojczyzny.
Powodzenia w tej odpowiedzialnej służbie....ładna dziewczyno. ;)
15 styczeń 2018 : 08:18 Jack Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Gratulacje
Gratuluję Pani osiągnięcia calu jaki Pani sobie postawiła i powodzenia w tej odpowiedzialnej pracy.
24 styczeń 2018 : 12:01 Marcin R Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1

Ostatnie ankiety