Bezpieczeństwo, Granice

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, ratyfikowała w czwartek umowę z Syrią o rozszerzeniu rosyjskiej wojskowej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Umowa, podpisana w styczniu br., zawarta została na 49 lat z możliwością dalszego przedłużania.

Dokument głosi, że istnienie na terenie Syrii "rosyjskiego punktu zabezpieczenia materiałowo-technicznego" ma "charakter obronny i nie jest skierowane przeciwko innym państwom".

Na mocy porozumienia Rosja będzie mogła utrzymywać w bazie do 11 okrętów jednocześnie, a infrastrukturę użytkować będzie bezpłatnie. Wśród 11 okrętów będą mogły znajdować się jednostki z napędem nuklearnym. Baza wyłączona będzie spod jurysdykcji syryjskiej. Jak wyjaśnił wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow, baza może teraz zostać rozszerzona do 24 hektarów.

Jak zauważa portal RBK, rozszerzenie bazy oznacza zwiększenie zakresu jej funkcjonowania. Ekspert wojskowy płk Andriej Pajusow podkreślił, że jest to potrzebne po to, aby port w Tartusie mógł przyjmować okręty wszystkich klas bojowych i umożliwić zapewnienie im gotowości technicznej i bojowej na wszystkich etapach. Obecny punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego nie może przyjmować takich jednostek jak krążownik rakietowy Piotr Wielki, jak również okrętów podwodnych i lotniskowców.

Punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego służy do zawijania okrętów na krótkie pobyty i naprawy. W odróżnieniu od niego baza zapewni rosyjskim jednostkom wszelkie zaopatrzenie w amunicję, paliwo i sprzęt. Możliwe będzie również stworzenie odpowiednich warunków dla personelu.

Rosja od jesieni 2015 roku prowadziła w Syrii operację wojskową wspierając w tamtejszym konflikcie wewnętrznym prezydenta Baszara el-Asada. 11 grudnia prezydent Władimir Putin nakazał wycofanie z Syrii głównej części sił rosyjskich i sprzętu. Umowa dotycząca rozszerzenia bazy w Tartusie, jak zauważa RBK, oceniana jest w tym kontekście jako porozumienie na wypadek zaostrzenia konfliktu.

Punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego rosyjskich okrętów działał na mocy porozumienia zawartego między ZSRR i Syrią w 1971 roku. Zaczął funkcjonować w 1977 roku. Tartus jest obecnie jedyną bazą rosyjskiej marynarki wojennej poza obszarem byłego ZSRR.

Ratyfikowana przez Dumę umowa będzie automatycznie przedłużana na kolejne 25 lat, jeśli żadna ze stron nie poinformuje o chęci zrezygnowania z niej.

Z Moskwy Anna Wróbel

awl/ mal/

1 1 1 1

Źródło: