Bezpieczeństwo, Granice

Marynarka wojenna USA poinformowała w czwartek o wstrzymaniu poszukiwań w miejscu kolizji jej niszczyciela z tankowcem niedaleko Singapuru, co spowodowało śmierć jednego amerykańskiego marynarza i zaginięcie dziewięciu innych.

"Po ponad 80 godzinach (podejmowanych wspólnie z Malezją i Singapurem) wielonarodowych wysiłków poszukiwawczych marynarka wojenna USA zawiesiła służące odnalezieniu zaginionych marynarzy USS John S. McCain działania poszukiwawczo-ratownicze na obejmującym około 2100 morskich mil kwadratowych akwenie na wschód od Cieśniny Malakka i Singapuru" - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej VII Floty USA z dowództwem w Yokosuce w Japonii.

Komunikat dodaje, że nurkowie marynarki wojennej i piechoty morskiej USA będą nadal poszukiwać zaginionych marynarzy w zalanych wodą przedziałach kadłuba uszkodzonego okrętu, który znajduje się w wojskowej bazie morskiej Changi w Singapurze.

Zmierzający do Singapuru niszczyciel rakietowy USS John S. McCain zderzył się w poniedziałek z tankowcem bandery liberyjskiej Alnic MC. Amerykański okręt doznał przebicia lewej burty i zalania części pomieszczeń kadłuba, w tym kwater sypialnych marynarzy. Niszczyciel dotarł do Singapuru o własnych siłach.

Był to już drugi taki incydent z udziałem okrętu wojennego USA w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy. 17 czerwca amerykański niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald został uderzony w prawą burtę przez kontenerowiec bandery filipińskiej ASX Crystal na południowy zachód od Yokosuki, co spowodowało śmierć siedmiu amerykańskich marynarzy. 

dmi/ ap/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter