Bezpieczeństwo, Granice

BAE Systems podpisało kontrakt z brytyjskim Ministerstwem Obrony o wartości ok. 3,7 miliarda funtów, który obejmuje zbudowanie trzech okrętów w ramach programu Type 26 Global Combat Ships. Stal na pierwszą jednostkę będzie cięta w Glasgow w ciągu nadchodzących tygodni. 

Dzięki powyższym działaniom, stworzony zostanie silny fundament dla szkockiego przemysłu stoczniowego na nadchodzące lata - zabezpieczonych zostanie ponad 3400 miejsc pracy w BAE Systems, a także, w szerszym wymiarze, w ramach całego łańcucha dostaw brytyjskiego przemysłu morskiego. 

- Fregata Type 26 to najnowocześniejszy okręt wojenny, w którym łączymy wiedzę brytyjskiego budownictwa okrętowego z doskonałością Royal Navy. Stal na pierwszy okręt zostanie pocięta w drugiej połowie miesiąca - to kamień milowy, który stanowi wyraz naszego zobowiązania, by utrzymać globalną potęgę morską. Okręty te będą siłą, z którą będzie trzeba się liczyć, chroniącą nasze potężne, nowe lotniskowce i zabezpieczającą brytyjskie interesy na całym świecie - stwierdził brytyjski sekretarz obrony, Sir Michael Fallon.

- Wspierany przez rosnący budżet obronny i Plan Wyposażenia (Equipment Plan) o wartości 178 miliardów funtów, program Type 26 przyniesie ogromne korzyści gospodarcze Szkocji i, w szerszym wymiarze, Wielkiej Brytanii. Kontrakt napisano tak, by zapewnić odpowiednią wartość wkładu podatników, co więcej, zaprojektowany został w sposób, który chroni przed dodatkowymi opłatami, które mogłyby powstać w skutek przekroczenia kosztów. Inwestycja zabezpieczy setki miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry BAE Systems w Clyde na najbliższe 20 lat, wraz z tysiącami miejsc pracy w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw.

Udzielając komentarza na temat tego ważnego komunikatu, Charles Woodburn, dyrektor generalny BAE Systems stwierdził: "Przyznanie nam tego kontraktu stanowi wyraz silnego poparcia dla talentu i poświęcenia naszych pracowników w całej Wielkiej Brytanii, i plasuje Glasgow w centrum brytyjskiego przemysłu stoczniowego. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że to właśnie nas wybrano by zaprojektować i wytworzyć okręty, które zapewnią Royal Navy kluczową zdolność kolejnej generacji, będąc istotną wartością dla całej floty".

- Będziemy kontynuować inwestycje w nasze technologie, produktywność i zasoby ludzkie, co z kolei pozwoli nam na dostarczenie tych okrętów zgodnie z najwyższymi standardami. W tej chwili pracujemy nad Okrętami Patrolowymi typu River dla Royal Navy w całym kraju. Są one na różnych etapach budowy. Nie możemy się doczekać początku budowy pierwszego z okrętów Type 26 w ciągu nadchodzących tygodni - dodał. 

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się nabyć osiem zaawansowanych okrętów ZOP, w ramach Strategicznego Przeglądu Obronności i Bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review - SDSR) przeprowadzonego w 2015 r. Program związany z okrętami Type 26 obecnie angażuje ponad 1200 pracowników w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw. Wiele umów, dotyczących produkcji głównych elementów wyposażenia okrętów, już podpisano. Łącznie, w łańcuchu dostaw zasilającym program Type 26, swój wkład zaoferowały 33 brytyjskie i międzynarodowe firmy - a kolejne mają o swoim zaangażowaniu poinformować już wkrótce. 

Okręty Type 26 Global Combat Ship będą najwyższej klasy jednostkami ZOP, zastąpią w służbie wersję ZOP fregat Type 23. Mogące podejmować działania na całym świecie, jednostki będą zdolne do odgrywania wielu ról, od prowadzenia operacji o wysokiej intensywności po udzielanie pomocy humanitarnej, niezależnie, lub też w ramach zespołów okrętów. Type 26 będzie najbardziej zaawansowaną w swojej klasie jednostką na świecie - obecnie badane są potencjalne szanse eksportowe, jesteśmy świadkami silnego zainteresowania ze strony kontrahentów międzynarodowych.

rel (BAE Systems)

1 1 1 1

Newsletter