Bezpieczeństwo, Granice

W marcu przez Morze Śródziemne od Włoch dotarło 10 800 imigrantów, prawie o jedną piątą więcej, niż w lutym - podała w środę unijna agencja Frontex. W sumie od początku roku do Włoch przedostało się ponad 24 tys. imigrantów.

To o 30 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r. - podano.

Po tym, jak w ubiegłym roku zawarto porozumieniem pomiędzy Unią Europejską a Turcją, które powstrzymało falę uchodźców przedostającą się do Europy głównie z Bliskiego Wschodu, droga przez Morze Śródziemne do Włoch stała się główna trasą napływu uchodźców na kontynent europejski.

Najwięcej uchodźców do Włoch przybywa z Bangladeszu, Nigerii i Gwinei. Rośnie też liczba imigrantów z Erytrei i Somalii; jak informuje Frontex prawdopodobnie z powodu poprawy warunków pogodowych na drodze do Libii z ich rodzimych krajów.

Na skutek poprawy warunków pogodowych wzrosła też liczba migrantów przybywających na wyspy greckie - w lutym dotarło ich tam 1 690, prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do lutego ub. roku. Tą drogą do Europy przybywają głównie Syryjczycy, Irakijczycy i Pakistańczycy.

Spadała natomiast liczba migrantów przybywających od Europy przez Bałkany. Tą drogą przybyło w marcu 380 osób, prawie 70 proc. mniej niż w lutym i 7 proc. mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Tą trasą do Europy przybywają głównie Afgańczycy, Syryjczycy i Pakistańczycy.

W sumie w marcu do Europy przedostało się 13 tys. nielegalnych imigrantów, o 10 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Jednakże całkowita liczba przypadków wykrycia na trasach, którymi przedostają się uchodźcy, w pierwszym kwartale 2017 roku spadła o 70 proc. w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku (do 32 650).

Frontex pomaga państwom UE i krajom stowarzyszonym w ramach strefy Schengen w zarządzaniu ich granicami zewnętrznymi. Agencja ułatwia współpracę służbom granicznym z poszczególnych krajów UE, udzielając wsparcia technicznego.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ lm/ ro/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter