Bezpieczeństwo, Granice

Lokalne somalijskie siły bezpieczeństwa uwolniły ośmiu członków indyjskiego statku handlowego, którzy od końca marca byli przetrzymywani przez piratów - poinformował przedstawiciel władz Somalii.

Marynarze zostali uwolnieni, gdy regionalne siły otoczyły porywaczy na wsi w pobliżu miasta Hobyo, na wschodzie kraju - powiedział burmistrz Abdullahi Ahmed Ali. Podczas operacji aresztowano czterech piratów.

Oznacza to, że na wolności są już wszyscy indyjscy członkowie załogi, gdyż dwóch zostało uwolnionych w poniedziałek, gdy lokalne władze przejęły kontrolę nad porwanym statkiem. Piratom udało się jednak uciec wraz z pozostałymi marynarzami i dotrzeć do lądu.

Uprowadzona załoga liczyła 10 osób, a nie 11, jak podawano pierwotnie.

Piraci zmuszali marynarzy do pokonywania pieszo długich dystansów przez busz, by uciec przed tropiącymi ich żołnierzami. "Są wyczerpani i głodni z powodu długiej gehenny" - powiedział burmistrz.

Płynący z Dubaju do somalijskiego portu Bosasso statek został porwany 31 marca. Opanowana przez piratów jednostka zmierzała do portu Eyl w pół-autonomicznym somalijskim regionie Puntland.

W ubiegłym miesiącu w ramach pierwszego od 2012 roku porwania statku piraci somalijscy uprowadzili tankowiec, ale porzucili go po starciu z siłami morskimi Puntlandu.

jhp/ ro/

arch.

1 1 1

Źródło:

Ostatnie ankiety