Bezpieczeństwo, Granice

Aktywność piratów w Zatoce Adeńskiej i w zachodnim obszarze Oceanu Indyjskiego znacząco zmalała, jak wynika z raportu dotyczącego Somalii sporządzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej.

Jednocześnie ministerstwo ostrzega, że piraci są wciąż aktywni i zagrożenie piractwem morskim nadal istnieje.

W raporcie napisano, że Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona niedawnymi doniesieniami mówiącymi o wypuszczeniu na wolność jednego z pirackich przywódców w Mogadiszu oraz podkreślono pilną potrzebę powstrzymania przez somalijskie władze bezkarności przywódców grup wspierających piratów, przy jednoczesnym poprawieniu egzekwowania przepisów prawa.

Unia Europejska ostrzega także przed nowymi zagrożeniami, takimi jak handel ludźmi i narkotykami, nielegalny handel węglem, przewóz nielegalnych imigrantów, czy niekontrolowany dostęp do broni lekkiej.

Na koniec Unia zapewniła o swoim dalszym zaangażowaniu w walkę z piractwem morskim.

Komentarze   

0 trudno zacząć,trudno skończyć
W 2011 było 176 pirackich napadów,w 2013 tylko 7,w 2014 dotychczas 2 napady.Problem istnieje od dawna,jednakże zanim ruszyła biurokratyczna machina i wprowadzono patrole antypirackie i ochronę bezpośrednią statków ,upłynęły lata.Podobnie będzie z zatrzymaniem całego antypirackiego przedsięwzięcia.Piratów już nie będzie,a patrole i ochrona statków będzie jeszcze długo.
22 listopad 2014 : 08:09 eu-geniusz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1