Bezpieczeństwo, Granice

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęto prace nad stworzeniem serialu i filmu, które opowiedzą o historii okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Jednostka na początku II wojny światowej broniła polskiego wybrzeża. Potem była internowana w estońskim Tallinie, skąd jego załodze udało się uciec do Wielkiej Brytanii. Jednostka zaginęła w 1940 roku. I choć do dzisiaj nie wiadomo co stało się z okrętem, to jego historia jest pasjonująca, uważa reżyser Jan Kidawa-Błoński.

- Ci niesamowici ludzie ubzdurali sobie, że uciekną z internowania i to po prostu zrobili. Potem jeszcze przedarli się przez cały Bałtyk, improwizowali, by pokonać cieśniny, dotarli do Wielkiej Brytanii i tam zaczęli na nowo walczyć, mówi Kidawa-Błoński. Jakie będzie zakończenie skoro nie wiadomo, co dokładnie w rzeczywistości stało się z Orłem? Kidawa-Błoński zamierza posłużyć się jedną z legend, które krążą na temat jego zaginięcia, według której okręt zatonął podczas próby powrotu na Bałtyk.

Jedną z najtrudniejszych części przygotowań do filmu będzie stworzenie dokładnej scenografii. Nie istnieje już ORP Sęp, który był jednostką bliźniaczą Orła. - Na szczęście otrzymaliśmy z holenderskiej stoczni, w której powstały okręty, dokładne plany tych jednostek. Dzięki temu uda nam się je bardzo dokładnie odwzorować, mówi producent Krzysztof Grabowski.

Na uroczystości w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pojawili się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Oboje podkreślali, że historia Orła może być świetnym pretekstem do stworzenia filmu, który w interesujący sposób opowie o męstwie polskich marynarzy podczas II wojny światowej. Serial i film mają być gotowe na początku 2017 roku.

Źródło: Radio Gdańsk

0 andrewmpl
W magazynie tygodniowym Słowa Polskiego w roku 1998 albo 1999 ukazał się wywiad
z Polakiem zamieszkałym w BRD ,zajmującym szukaniem wraków. Ten człowiek twierdził
że znalazł wrak Orła .Naturalnie nasuwa się tutaj pytanie czy to jest prawda ?
Żałuję że nie zachowałem tego egzemplarza .
28 wrzesień 2014 : 12:29 Andrzej Marek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter