Bezpieczeństwo

W niedzielę, 29 czerwca, odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

Na wszystkich okrętach podniesiona została wielka gala banderowa.

W uroczystościach udział wzięli: dowódca Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, szef sztabu komandor Waldemar Modzelewski oraz szef pionu operacyjnego komandor Mariusz Kościelski. Z okazji święta, w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu o godzinie 9 w asyście honorowej odprawiona została msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Następnie, o godzinie 10.30 liczne delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem głównym Cmentarza MW w Gdyni Oksywiu. O godzinie 12 w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej złożono wieńce na Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni. Z pokładu ORP Błyskawica oddano świąteczny salut 21 salw armatnich, a całą uroczystość zakończyła defilada. Końcowym punktem obchodów Święta Marynarki Wojennej był pokaz dynamiczny sił Marynarki Wojennej, w którym uczestniczyły okręty: rakietowy ORP Piorun, rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator, ratowniczy ORP Lech, trałowiec ORP Śniardwy, jak również śmigłowiec ratowniczy Anakonda W3RM Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich, które zawsze miały charakter ludowy, nigdy państwowy i podkreślały związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego twórcą był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka z czasem przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza, lub inaczej Dni Morza, obchodzone było ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów.

Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter