Bezpieczeństwo

Jak informuje "Polska Zbrojna", polscy żołnierze ćwiczyli wraz z niemiecką fregatą o notowanej już w historii nazwie „Schleswig-Holstein”.

 

 

Manewry odbyły się na Bałtyku, a w ich programie były m.in. lądowania w dzień i w nocy, podejścia w trudnych warunkach atmosferycznych oraz ewakuacja rannego z pokładu. Z niemiecką fregatą FGS „Schleswig-Holstein” ćwiczył polski śmigłowiec SH-2G.

Wspólne ćwiczenia rozpoczęły się przedwczoraj po południu i trwały do nocy. Zostały przeprowadzone na wodach międzynarodowych, około 40 mil morskich od polskiego wybrzeża. Ich głównym punktem były lądowania na pokładzie fregaty. 

Niedawny trening to pierwszy efekt polsko-niemieckiego porozumienia, które w maju tego roku podpisali ministrowie obrony obydwu państw. Zakłada ono nie tylko wspólne ćwiczenia lotników i marynarzy, ale też możliwość czasowego zaokrętowania naszych śmigłowców na pokładach fregat niemieckiej marynarki.

Jak się dowiadujemy z "Polski Zbrojnej", współpraca marynarek obydwu państw ma stosunkowo długie tradycje. Ponadto Niemcy mają deficyt własnych maszyn, dlatego są zainteresowani zabieraniem naszych śmigłowców wraz z załogami na międzynarodowe ćwiczenia czy misje. Stąd właśnie ostatnie ćwiczenie polskiego śmigłowca z fregatą niemiecką.

Jako że Niemcy to od jakiegoś czasu nasi najbiżsi sojusznicy w NATO, współpraca z nimi ważna jest także dla Marynarki Wojennej. W minioną środę zakończyły się w Gdyni polsko-niemieckie rozmowy sztabowe, których celem było pogłębienie współpracy między Marynarką Wojenną RP, a Marynarką Niemiecką. 

Jak informuje portal Marynarka Wojenna, rozmowy dotyczyły rozwoju obu marynarek wojennych, współpracy operacyjnej, szkoleniowej oraz logistyki. Omawiano m.in. wymagania operacyjne dotyczące okrętu wsparcia działań połączonych, projektu okrętu wsparcia logistycznego, wojny minowej, utworzenia wspólnej komórki kierowania okrętami podwodnymi. Rozmawiano także na temat zasad wspólnego szkolenia załóg polskich śmigłowców na niemieckich fregatach, wykorzystania okrętu szkolnego ORP „Wodnik” jako bazy szkoleniowej dla niemieckich kadetów oraz możliwości wymiany personelu pomiędzy obu flotami wojennymi, a w przyszłości utworzenia wspólnych załóg dla jednostek pływających.

Więcej: Polska Zbrojna , Marynarka Wojenna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter