Bezpieczeństwo

Dwa polskie okręty zakończyły wczoraj, 19 sierpnia udział w międzynarodowym ćwiczeniu Northern Coasts 2013. Niszczyciel min ORP „Czajka” i okręt dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” przez ostatnie dziesięć dni operowały u wybrzeży Szwecji w składzie międzynarodowej grupy okrętów działając w realiach symulowanego kryzysu morskiego.

Oba polskie okręty operowały w ramach tej samej grupy taktycznej dowodzonej z pokładu okrętu dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Okręt ten wspierał pod względem taktycznym i logistycznym działania podległych mu ośmiu okrętów przeciwminowych i duńskiej fregaty HDMS Thetis. Niszczyciel min ORP Czajka wykonywał zadania przeciwminowe w wyznaczonych akwenach przeszukując w tym czasie kilkadziesiąt mil morskich dna w rejonie poszukiwania i prowadząc nurkowania w rejonach podejrzanych o występowanie min.

Areną działań międzynarodowych sił morskich w czasie Northern Coasts 2013 było wybrzeże Szwecji i akweny wokół duńskiej wyspy Bornholm. Ćwiczenie zostało podzielone na 3 fazy. Wstępna część manewrów tzw. faza portowa odbyła się w dniach 6-8 września w bazie morskiej w Karlskronie (Szwecja). Załogi okrętów wykorzystały ten czas na ostateczne ustalenia operacyjne przed wyjściem w morze. W poniedziałek, 9 sierpnia rozpoczęła się przygotowawcza faza morska, w której okręty, samoloty i śmigłowce funkcjonowały pojedynczo i w grupach taktycznych. Celem tej części manewrów było doskonalenie elementów sztuki wojennomorskiej i współpracy w ramach międzynarodowych zespołów. W niedzielę, 15 września, rozpoczęła się trzecia faza manewrów czyli zakrojona na szeroką skalę międzynarodowa ćwiczebna operacja pokojowa obejmująca działania na morzu, w powietrzu i na lądzie.

Scenariusz ćwiczenia „Northern Coasts 2013” zakładał lokalny kryzys na tle etnicznym i ekonomicznym. W rezultacie porozumienia pokojowego wewnątrz kraju narasta napięcie, a paramilitarne organizacje separatystyczne dokonują zamachów i innych aktów przemocy na akwenach morskich destabilizując jednocześnie region pod względem ekonomicznym. Na mocy rezolucji ONZ ustanowione zostają wielonarodowe siły mające pomóc we wdrożeniu planu pokojowego i przywrócić stabilizację w regionie.

W organizowanych przez Niemcy i Szwecję manewrach uczestniczyły jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Łącznie w ćwiczeniu wzięło udział 2,5 tysiąca uczestników, 40 jednostek pływających i 10 śmigłowców.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter