Bezpieczeństwo

Rozszerzenie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego – to główny temat zakończonych w czwartek, 31 stycznia, w Gdyni dwustronnych rozmów pomiędzy dowództwami sił morskich Polski i Niemiec. Ze strony polskiej obradom przewodniczył wiceadmirał Ryszard Demczuk, zastępca dowódcy MW – szef Sztabu MW. Delegacji Deutsche Marine przewodniczył natomiast kontradmirał Jürgen Mannhardt, który odpowiada za koncepcje planowania i rozwoju niemieckiej marynarki wojennej.

Rozmowy rozpoczęły się we wtorek, 29 stycznia. Oficerowie z dowództw sił morskich Niemiec i Polski obradowali w 5 grupach roboczych. Omówiono łącznie 28 obszarów współpracy pomiędzy flotami obu państw. Najważniejsze zagadnienia dotyczyły m.in. współpracy w zakresie szkolenia załóg oraz wykorzystania do tego celu ośrodków szkoleniowych obu flot. Dyskutowano także na temat wymiany doświadczeń i pogłębiania współpracy w zakresie operacyjnym, logistycznym oraz ochrony środowiska naturalnego. Ustalono program wymiany personelu w ramach wspólnych ćwiczeń na morzu. Obrady dotyczyły także planowania kierunków rozwoju flot, w tym realizacji programów modernizacyjnych.

W czwartek również wiceadmirał Ryszard Demczuk i kontradmirał Jürgen Mannhardt, podsumowali i zakończyli obrady. Efektem rozmów jest przygotowanie dwóch dokumentów. Pierwszy z nich to „Program polsko-niemieckich rozmów sztabowych na 2013 rok”. Drugi natomiast to projekt deklaracji o rozwoju współpracy obu flot wojennych. Zawiera on inicjatywy oparte o zadeklarowane przez Polskę obszary zaangażowania w ramach „Smart Defence” (NATO) i „Pooling and Sharing” (UE). W historii dwustronnych kontaktów MW Niemiec i Polski realizowanych w ramach NATO i PdP jest to dokument obejmujący najszerszy, jak dotąd, zakres wspólnych działań. Deklaracja ta zostanie przedłożona do akceptacji ministrom Obrony Narodowej obu państw. Po podpisaniu tego dokumentu rozpocznie się proces realizacji wszystkich uzgodnionych obszarów współpracy.

Współpraca sił morskich Polski i Niemiec to przede wszystkim wspólne ćwiczenia morskie, wizyty okrętów oraz rozmowy sztabowe, konferencje i seminaria. Rocznie okręty, samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej i Deutsche Marine uczestniczą w kilkunastu ćwiczeniach dwu i wielostronnych zarówno w ramach NATO jak i pod auspicjami "Partnerstwa dla Pokoju".

Pierwszymi manewrami, w jakich polskie okręty uczestniczyły tuż po wstąpieniu naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego było polsko-niemieckie ćwiczenie lekkich, nawodnych sił uderzeniowych, które odbyło się w marcu 1999 roku w rejonie Rugii. Rocznie Marynarka Wojenna realizuje kilkadziesiąt przedsięwzięć w ramach współpracy bilateralnej sił morskich Polski i Niemiec. Realizowana jest także współpraca pod auspicjami Trójkąta Weimarskiego. Polscy i niemieccy marynarze współpracują także w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Obecnie, w składzie Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej SNMCMG-1, na czele którego stoi polski okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, współdziałają polski niszczyciel min ORP Czajka i niemiecki FGS Weilheim.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter