Bezpieczeństwo

Okres zimowy to czas, w którym pogoda na Bałtyku oraz jego zlodzenie daje się we znaki nawet najbardziej doświadczonym marynarzom. Podczas przebywania okrętu na morzu odczuwalna temperatura często jest nawet o kilkanaście stopni niższa aniżeli wskazują termometry. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wiatr oraz wiatr pozorny wytworzony podczas manewrowania okrętem. 25 stycznia, po tygodniowym szkoleniu morskim w warunkach lodowych do macierzystego portu powróciły jednostki 3 Flotylli Okrętów.

Wchodzące w skład dywizjonu Okrętów Bojowych - fregata rakietowa Gen. K. Pułaski, okręt rakietowy Piorun oraz z dywizjonu Okrętów Wsparcia - ORP Lech prowadziły ćwiczenia morskie na Bałtyku. Trwające od poniedziałku (21 stycznia) szkolenie poświęcone było przede wszystkim określeniu elementów manewrowych okrętów i poprawek urządzeń nawigacyjnych. Jednostki doskonaliły umiejętności z zakresu współdziałania, manewrowania w szykach oraz nawiązywania łączności radiowej według obowiązujących na morzu procedur. Natomiast operujący z pokładu okrętu ratowniczego nurkowie przeprowadzili pierwsze w tym roku nurkowania na głębokościach do 50 metrów.

ORP Gen. K. Pułaski to jedna z dwóch największych polskich jednostek nawodnych. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym. Jednostką dowodzi kmdr por. Piotr Nieć.

ORP Piorun to okręt rakietowy typu Orkan. Polska Marynarka Wojenna posiada trzy jednostki tej klasy. Głównym jego zadaniem jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. ORP Piorun wyposażony został między innymi w system bojowy Tacticos, radar wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Głównym uzbrojeniem okrętu są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15. Okrętem dowodzi kpt. mar. Olgierd Wójcik.

ORP Lech to jednostka w pełni przystosowana do wykonywania zadań ratowniczych, w tym poszukiwania i ewakuacji rozbitków. Może on samodzielnie jak również współpracując z jednostkami nawodnymi i lotniczymi, udzielać pomocy innym statkom i okrętom w zakresie zwalczania przecieków, awarii systemu wodnego, holowania i ściągania z mielizny oraz walki z pożarami. ORP Lech może prowadzić prace podwodne do głębokości 60 metrów, a przy wykorzystaniu mieszanin oddechowych - nawet do głębokości 110 metrów. Dzięki temu jest zdolny do udzielania pomocy zanurzonym okrętom podwodnym oraz wydobywania z dna morskiego przedmioty o masie do 10 ton. Posiada ekologiczne systemy oczyszczania fekali oraz obojętne dla środowiska pianowe systemy przeciwpożarowe. Przystosowany jest również do wykonywania zadań z zakresu patrolowania i kontroli statków w ramach blokad morskich, międzynarodowego embarga oraz na rzecz gospodarki morskiej. Jednostką dowodzi kmdr ppor. Robert Pełnikowski.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter