Bezpieczeństwo

Kontradmirał Xawery Czernicki stał się okrętem dowodzenia Zespołu Przeciwminowego NATO (SNMCMG-1). Będzie nim przez cały najbliższy rok.

Uroczyste przejęcie przez polską flotę wojenną kierownictwa nad Zespołem odbyło się dzisiaj (tj. 17 stycznia) w samo południe w Porcie Wojennym w Gdyni. Zdającym była Marynarka Wojenna Belgii. W uroczystości udział wziął m.in. dowódca Marynarki Wojennej RP admirał floty Tomasz Mathea, dowódca belgijskiej Marynarki Wojennej wiceadmirał Michel Hofman oraz przedstawiciele Dowództwa Morskiego Komponentu Sił NATO w Northwood (patrz zdjęcia obok).

Obok Xawerego Czernickiego cumowały niszczyciele min - niemiecki Weilheim oraz polski Czajka. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu jednostki te wyjdą w morze. Wkrótce potem dołączą do nich kolejne niszczyciele min - belgijski Belis, holenderski Urk oraz norweski Hinnoy. Zespół operować będzie na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku (m.in. w okolicach Islandii). Jego dowódcą został polski oficer - komandor porucznik Piotr Sikora.

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. 

Kontradmirał Xawery Czernicki będzie pełnił funkcję okrętu dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO już po raz drugi. Trzy lata temu, w styczniu 2010 roku, po raz pierwszy stanął na czele SNMCMG1, w którym operował przez półtora roku. Okręt prowadził działania na Morzu Bałtyckim, Północnym, Norweskim, Śródziemnym i Ocenie Atlantyckim. Przez cały 2010 rok z pokładu jednostki Zespołem dowodził polski dowódca i sztab.

W tym czasie okręty SNMCMG1 przeprowadziły 5 operacji bojowych niszczenia materiałów wybuchowych spoczywających na dnie Morza Północnego i Bałtyckiego, podczas których zniszczono 35 różnego rodzaju materiałów wybuchowych o łącznej masie ponad 12 ton. Brały także udział w 7 międzynarodowych ćwiczeniach na morzu.

W grudniu 2010 roku polska jednostka powróciła do Świnoujścia, aby odtworzyć gotowość do dalszych działań w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego i sformować nową załogę. Wtedy to polski dowódca i sztab przekazali dowodzenie Zespołem marynarzom z belgijskiej i holenderskiej Marynarki Wojennej. 

Kontradmirał Xawery Czernicki to wizytówka polskiej floty wojennej, nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Okręt może także operować jako jednostka wsparcia logistycznego. Ma możliwość zaopatrywania w morzu innych okrętów w żywność, paliwo i amunicję oraz prowadzenia drobnych remontów. Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych. W latach 2002 – 2003 uczestniczył w misji „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom” na Zatoce Perskiej.

Więcej znaleźć można na stronie Marynarki Wojennej RP – www.mw.mil.pl.

Tomasz Falba, Marynarka Wojenna RP

Fot. Tomasz Falba

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter