Bezpieczeństwo, Granice

Naruszenie zasad bezpieczeństwa morskiego oraz przepisów "Ustawy o rybołówstwie" przez łodzie rybackie ujawniły podczas minionego weekendu załogi jednostek pływających SG-006 oraz SG-002 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Wspólnie z inspektorem rybołówstwa morskiego ze Słupska, 17 listopada strażnicy graniczni patrolowali pas morza terytorialnego od Kołobrzegu aż po Mrzeżyno. Stwierdzili nieprawidłowości na dwóch skontrolowanych jednostkach rybackich przynależnych do portu w Dźwirzynie. Przeterminowane były pławy dymne oraz rakiety spadochronowe, na jednej łodzi liczba czerwonych rakiet była niewystarczająca. Ponadto załoganci posiadali nieaktualne świadectwa ITR (Indywidualne Techniki Ratunkowe), a jeden miał nawet nieważne świadectwo pierwszej pomocy medycznej.

Ponieważ stwierdzone nieprawidłowości są istotnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa morskiego, kierownikom jednostek nakazano zawrócić do portu oraz uzupełnić braki w wyposażeniu. Komendant Pomorskiego Dywizjonu SG wystąpi do administracji morskiej z wnioskiem o wszczęcie wobec winnych zaniedbań postępowań administracyjnych.

Ponadto w rejonie toru podejściowego do portu w Mrzeżynie załoga SG-006 natrafiła na wystawione w odległości 300 metrów od wschodniej głowicy wejścia do portu sieci rybackie. Były oznakowane, ale stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi. Minimalna odległość dla wystawiania narzędzi połowowych w tym miejscu wynosi 500 metrów.

Dzień wcześniej funkcjonariusze z SG-002 wyciągnęli z Basenu Barkowego Portu Świnoujście pół kilometra kłusowniczych sieci, w których znajdowało się około 25 kilogramów żywych ryb. Wypuszczono je do wody, a sieci zostaną przekazane Kapitanatowi Portu w Świnoujściu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter