Bezpieczeństwo

W sobotę, 22 września zakończył się w Gdyni VI Zjazd Załóg Niszczycieli Marynarki Wojennej. Uczestniczyło w nim ponad 40 marynarzy z załóg niszczycieli służących w polskiej Marynarce Wojennej po II wojnie światowej - Wicher II, Grom II, Burza i Błyskawica.

Zjazd rozpoczął się w czwartek, 20 września, symbolicznym zapaleniem zniczy oraz złożeniem wieńców na grobie śp. Antoniego Dutki, jednego z inicjatorów zjazdów. Następnego dnia byli członkowie załóg niszczycieli spotkali się na pokładzie ORP Błyskawica z szefem Szkolenia Morskiego MW kontradmirałem Stanisławem Kanią. Później zaś, na pokładzie okrętu ratowniczego ORP Piast, wypłynęli na wody Zatoki Gdańskiej, by w rejonie Półwyspu Helskiego złożyć kwiaty w miejscu zatonięcia wojennego niszczyciela ORP Wicher, a po przejściu na Westerplatte - pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Podczas trzydniowego zjazdu, marynarze z dawnych niszczycieli zwiedzali współczesne okręty stacjonujące w Bazie Morskiej w Gdyni Oksywiu i spotkali się z obecnym pokoleniem marynarzy służących na okrętach.

W powojennej historii w polskiej Marynarce Wojennej służyło 6 niszczycieli - Wicher II, Grom II, Burza i Błyskawica oraz dwie jednostki noszące nazwę stolicy Polski – ORP Warszawa. Wraz z rozwojem technologicznym i wprowadzeniem do służby okrętów nowej generacji, we współczesnej Marynarce Wojennej nie ma już niszczycieli. Jednakże tradycje związane z tą klasą okrętów są kultywowane. Inicjatorami  I Zjazdu w 2000 r. był nieżyjący mat. rez. inż. Tadeusz Ciecieręga oraz st. mat pchor. rez. Antoni Dutko. Celem podstawowym tych spotkań jest integracja środowisk marynarskich i utrzymanie więzi pomiędzy kolejnymi pokoleniami marynarzy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter