Bezpieczeństwo

Dzisiaj swoją dwudniową wizytę w Marynarce Wojennej RP rozpocznie dowódca sił morskich Finlandii kontradmirał Veli-Jukka Pennala. Podczas wizyty w Gdyni spotka się z dowódcą polskich sił morskich admirałem floty Tomaszem Mathea, odwiedzi 3 Flotyllę Okrętów w Gdyni, Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków oraz Akademię Marynarki Wojennej i Centrum Techniki Morskiej.

Wizyta rozpocznie się o godzinie 9, od oficjalnego powitania na nabrzeżu Pomorskim przy basenie Prezydenta w Gdyni, w miejscu cumowania historycznego niszczyciela ORP Błyskawica. Dowódcę fińskich sił morskich, w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej powita dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea.

Po uroczystości powitania, dowódcy polskich i fińskich sił morskich odbędą rozmowy na pokładzie ORP Błyskawica. Strona polska zaprezentuje obecną strukturę oraz plany modernizacyjne floty. Omówione zostaną również doświadczenia polskiej Marynarki Wojennej zdobyte podczas prowadzenia operacji bojowych oraz wynikające z udziału w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych. Dowódcy rozmawiać będą m.in. o możliwościach dalszego rozwijania współpracy pomiędzy flotami obu państw na rzecz utrzymania bezpieczeństwa morskiego w regionie Morza Bałtyckiego.

Po zakończeniu rozmów na ORP Błyskawica kontradmirał Veli-Jukka Pennala złoży wizytę w 3 Flotylli Okrętów oraz odwiedzi okręty stacjonujące w Porcie Wojennym na Oksywiu. Strona polska zaprezentuje m.in. wyposażenie i uzbrojenie okrętów rakietowych typu Orkan, które w wyniku modernizacji dysponują nowymi systemami walki i obecnie wykonują zadania w składzie polskiej floty oraz w ramach ćwiczeń międzynarodowych. Zaprezentowane zostaną także polskie doświadczenia z eksploatacji okrętów podwodnych typu Kobben i Kilo. Następnie delegacja fińska zapozna się z możliwościami Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP, który jest obecnie jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkolenia nurkowego w Europie. Drugiego dnia wizyty, tj. w środę, 12 września, kontradmirał Veli-Jukka Pennala odwiedzi także Akademię Marynarki Wojennej oraz Centrum Techniki Morskiej.

Współpraca polskich i fińskich sił morskich realizowana jest głównie w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, a także w ramach kontaktów dwustronnych oraz w trakcie ćwiczeń NATO, w których Finlandia uczestniczy jako państwo partnerskie. W ostatnich latach polskie i fińskie okręty uczestniczyły m.in. w dużych ćwiczeniach Sojuszu z serii „Mariner” (Noble Mariner, Brilliant Mariner i Loyal Mariner). Biorą także udział w największych na Bałtyku ćwiczeniach ratowniczych z serii „SAREX”. Prowadzona jest współpraca w zakresie hydrografii. Oba państwa są także członkami inicjatywy SUCBAS (Sea Surveillance Cooperation Baltic Sea). Jest to inicjatywa międzynarodowa krajów basenu Morza Bałtyckiego, której celem jest współpraca w zakresie wymiany informacji morskiej. Pół roku temu w Helsinkach odbyła się konferencja na ten temat, w której z ramienia polskiej MW uczestniczył dowódca Centrum Operacji Morskich.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter