Bezpieczeństwo

Nowy radar, wyremontowane uzbrojenie artyleryjskie i przeciwminowe, oraz całkowicie nowy system sterowania, to tylko niektóre z długiej listy usprawnień trałowca ORP Gopło. W czwartek, 26 lipca, po rocznym remoncie w stoczni okręt powrócił do Portu Wojennego w Gdyni.

Remont trwał od lipca 2011 roku w Stoczni Nauta. Praktycznie w każdym z działów okrętowych pojawiły się nowoczesne urządzenia do obsługi sprzętu i sterowania. Dział nawigacyjny wyposażono w nowy radar, mapy elektroniczne i system AIS, a także nowe stanowisko do prowadzenia nawigacji na mapach. 23 mm armata okrętowa przeszła generalny remont, a na rufie okrętu pojawiły się wciągarki trałowe podobne do tych z większych okrętów – niszczycieli min. Okręt otrzymał także nowe radiostacje, echosondę i motorówkę na pokładzie rufowym.

Największy zakres prac remontowych dotyczył siłowni okrętowej. Dwa główne silniki i agregaty przeszły generalny remont, zainstalowano zaawansowany system sterowania silnikami i ich monitoringu. Okręt otrzymał także nowe śruby napędowe i trzony sterowe.

ORP Gopło to pierwsza jednostka z serii trałowców zbudowanych z laminatu poliestrowo-szklanego. Otrzymał oznaczenie projektu 207 „D” (doświadczalny). Przez długi czas służył jako okręt badawczy, na którym testowano nowe uzbrojenie przeciwminowe. Gdy okazało się, że projekt spełnia oczekiwania, rozpoczęto budowę serii dwunastu okrętów projektu 207 P (wszystkie trafiły do 12 Dywizjonu Trałowców do Świnoujścia i służą tam do dziś). Na początku lat 90 do służby weszły kolejne cztery jednostki zmodernizowanego projektu „P”, o oznaczeniu 207 „M”. Do tego standardu ORP Gopło zmodernizowany został w 1996 roku.

Podczas trzech dekad służby pod biało-czerwoną banderą przez pokład okrętu przewinęły się setki marynarzy. W ramach służby i praktyk zdobywali na jego pokładzie doświadczenie w walce przeciwminowej, która po latach stała się domeną polskich sił morskich w działaniach międzynarodowych. Okręt wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach międzynarodowych takich jak „Baltops”, „Blue Game”, „Passex”, a także w rozminowaniu wód na podejściach do polskich portów. Okrętem dowodzi kmdr ppor. Artur Rożek.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter