Bezpieczeństwo

Polski niszczyciel min ORP Czajka weźmie udział w operacji bojowej niszczenia wojennego arsenału spoczywającego na dnie Bałtyku u wybrzeży Estonii. Działania pod kryptonimem „OPEN SPIRIT 2012” prowadzone będą od 11 do 25 maja. ORP Czajka wyjdzie z bazy morskiej w Gdyni w środę, 9 maja o godzinie 11:00.

W operacji „OPEN SPIRIT 2012” uczestniczyć będą jednostki z Belgii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji. Działania prowadzone będą na akwenach morza terytorialnego Estonii i estońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

ORP Czajka z Gdyni skieruje się do Tallina (Estonia). Tam odbędzie się faza portowa operacji (11-13 maja), podczas której ostatecznie potwierdzone zostaną wszystkie ustalenia, w tym m.in. rejony działań przeciwminowych, zasady neutralizowania wykrytych ładunków niebezpiecznych, a także komunikacji i współpracy z lokalnymi służbami państwowymi. W poniedziałek, 14 maja międzynarodowy zespół okrętów obrony przeciwminowej rozpocznie fazę morską operacji – działania na wodach estońskich.

Okręty zajmą pozycje w wyznaczonych sektorach i rozpoczną operację przeciwminową. Zasadnicze etapy działań to poszukiwanie, wykrywanie, rozpoznanie i neutralizacja podwodnych obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpiecznej żeglugi. Chodzi przede wszystkim o obiekty militarne (miny, torpedy, bomby, itp.) pochodzące z II i I wojny światowej. Do działań przeciwminowych wykorzystane zostaną stacje hydroakustyczne oraz zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Przez cały czas trwania operacji w gotowości do działań podwodnych będą nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej operujący z pokładu ORP Czajka. Operacja unieszkodliwiania niewybuchów potrwa do piątku, 25 maja. Do portu macierzystego portu okręt powróci w poniedziałek, 28 maja.

Dno Bałtyku nadal kryje wiele obiektów, zwłaszcza niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów pozostałych po II, a nawet I wojnie światowej. Dlatego rejon operacji „OPEN SPIRIT 2012” obejmuje obszary, na których w czasie obu wojen prowadzano działania minowe i szeroko zakrojone działania wojenne. Pozostałe po działaniach na morzu uzbrojenie (miny morskie, które nigdy nie wybuchły, torpedy bojowe i bomby lotnicze, które nie trafiły w cel) zalegają do dziś na dnie Bałtyku stanowiąc potencjalne zagrożenie dla żeglugi. Głównym celem operacji „OPEN SPIRIT 2012” jest zatem wykrywanie i niszczenie kolejnych takich obiektów, aby nie stanowiły zagrożenia dla żeglugi.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa żeglugi okręty i specjalistyczne jednostki Marynarki Wojennej RP prowadzą operacje neutralizacji niebezpiecznych obiektów podwodnych, zarówno na polskich wodach jak i akwenach innych państw. Operacje przeciwminowe stały się wręcz jedną z głównym domen działań polskiej floty na forum międzynarodowym. Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO, w których od 2002 na stałe operują polskie okręty trałowo-minowe.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter