Bezpieczeństwo
Okręty 13 Dywizjonu Trałowców uczestniczą w misjach międzynarodowych, manewrach, ćwiczeniach i operacjach bojowych. Ich główne zadanie to zapewnienie obrony przeciwminowej dla okrętów i transportu morskiego, a także utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych. Od 10 lat na stałe działają pod flagą NATO. W czwartek, 5 kwietnia, 13 Dywizjon Trałowców obchodzi 66. rocznicę powstania.    

W czwartek (5 kwietnia), od godziny 09:00 do godziny 13:30, będzie można wejść do portu wojennego (Gdynia, ul. Śmidowicza 63, za gdyńskim terminalem kontenerowym) i uczestniczyć wraz z marynarzami w ich święcie oraz zapoznać się ze specyfiką służby jednostek tego Dywizjonu. Program „dni otwartych koszar” obejmuje:
  • 9:00-10:00 - pokaz sprzętu i uzbrojenia niszczyciela min ORP „Flaming” i Grupy Nurków Minerów;
  • 10:00-11:00 - pokaz ratownictwa morskiego;
  • 11:00-12:30 - pokazowe gaszenie pożarów i udzielanie pierwszej pomocy na ORP „Wigry”;

Od godziny 11:00 dla przybyłych gości serwowana będzie marynarska grochówka z kuchni polowej.

Na uroczystość zapraszamy przedstawicieli mediów. Istnieje także możliwość wykonania materiału filmowego i zdjęciowego z podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Dywizjonu w dniu jego święta (czwartek, 5 kwietnia).

Wejście do portu o godzinie 7:45 po wcześniejszym uzgodnieniu z oficerem prasowym 3 Flotylli Okrętów:
kpt. mar. Piotr Wojtas
 (tel. 601-301-381, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

13. Dywizjon Trałowców jest jednostką przeznaczoną do wykonywania zadań obrony przeciwminowej - trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Jeden z okrętów wchodzący w skład dywizjonu, niszczyciel min ORP „Mewa”, był pierwszym polskim okrętem, który wszedł w skład Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.
 Tradycje 13. Dywizjonu Trałowców sięgają 1921 roku, w którym to podniesiono banderę wojenną na pierwszych w Polskiej Marynarce Wojennej trałowcach produkcji niemieckiej, pozyskanych z duńskiego przedsiębiorstwa „Skägsbyro”. Z tych jednostek oraz dodatkowo dwóch kanonierek utworzono pierwszy w naszych dziejach morski zespół taktyczny o nazwie „Dywizjon Ćwiczebny”, później przemianowany na dywizjon minowców. Przez ponad 10 lat okręty te pełniły wiele różnych funkcji na polskich wodach wewnętrznych: szkolenie marynarzy, ćwiczenia taktyczne, wizyty i rejsy. Jesienią 1931 r. Kierownictwo Marynarki Wojennej, skreślając z listy okrętów wojennych wysłużone już trałowce, zawiesiło organizację dywizjonu minowców Następcami pierwszych „ptaszków” stały się w 1936 r. okręty w całości zaprojektowane i zbudowane w Polsce. Weszły one w skład floty i zgodnie z decyzją Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej z dn. 20 stycznia 1936 r. utworzyły zespół taktyczny pod nazwą Dywizjon Trałowców. Dywizjon podlegał bezpośrednio dowódcy floty. Okręty, które do września 1939 roku wchodziły w skład tej jednostki nosiły nazwy: „Jaskółka”, „Mewa”, „Rybitwa”, „Czajka”, „Czapla” i „Żuraw”. Zakończenie II wojny światowej otworzyło następny rozdział w historii dywizjonu. 5 kwietnia 1946 r. - na przyjętych od b. ZSRR 9 trałowcach proj. 253L typu Albatros podniesiono polską banderę wojenną. Od pierwszych chwil wcielenia rozpoczęto intensywne szkolenie załóg. Okręty typu "Albatros" zbudowane w latach 1944-45, otrzymały nazwy: „Albatros”, „Czapla”, „Jaskółka”, „Jastrząb”, „Kania”, „Kondor”, „Kormoran”, „Krogulec” i „Orlik”. Pierwszymi zadaniami postawionymi przed Dywizjonem było rozminowanie basenów portowych, torów podejściowych do portów oraz wód przybrzeżnych. Ogółem do 1973 r. okręty wykonały 67 trałowań bojowych, oczyszczając 1157 mil morskich torów wodnych.
 Na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego z 3 marca 1955 r., 13. Dywizjon Trałowców przebazowano z Portu Wojennego Oksywie do Portu Wojennego Hel. W 1956 roku Dywizjon Trałowców składał się z dwunastu nowoczesnych okrętów proj. 254K. W sierpniu 1962 r. podniesiono banderę wojenną na trałowcach typu 206F zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich stoczniowców. W 1989 r. rozpoczęto stopniowe ich wycofywanie z eksploatacji. Ostatnie trzy („Flaming”, „Mewa”, i „Czajka”) poddane gruntownej modernizacji w latach 1998-2001, rozpoczęły ponownie służbę jako niszczyciele min. W 1989 r. strukturę organizacyjną dywizjonu wzmocniono Grupą Płetwonurków – Minerów, przemianowaną w 2010 roku na Grupę Nurków – Minerów. W latach 1992-1994 w miejsce wycofywanych okrętów proj. 206F wcielano do składu 13. Dywizjonu małomagnetyczne trałowce proj. 207M („Mamry”, „Wigry”, „Śniardwy” i „Wdzydze”). Ostatnim okrętem tego typu wcielonym w skład dywizjonu w roku 1997 był ORP „Gopło”.

Zatoka Pomorska – zniszczenie niebezpiecznych obiektów (fot. R. Pioch)

Najważniejsze wydarzenia w najnowszej historii 13. Dywizjonu Trałowców:
  • w roku 1967 na pokładzie ORP „Flaming” gościł prezydent Francji Charles de Gaulle;
  • 11-12 czerwca 1987 roku ORP „Mewa” gościł papieża Jana Pawła II. Okręt zabezpieczał wizytę Papieża na trasie Gdynia - Sopot - Westerplatte;
  • 4 listopada 2000 r. ORP „Mewa” jako pierwszy polski okręt podniósł flagę NATO, podczas wspólnych ćwiczeń z okrętami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.
  • w roku 2002 na ORP „Mewa” na stałe podniesiona została flaga NATO, kiedy to okręt wszedł w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - MCM FORCENORTH (obecnie SNMCMG1);
  • w 2003 roku dywizjon został wyróżniony „Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych”;
  • w 2011 roku dywizjon za dotychczasowe osiągnięcia wyróżniono wpisem do księgi honorowej.

Wejście do struktur NATO postawiło nowe zadania związane z przygotowaniami sił do udziału w ćwiczeniach sojuszniczych oraz wydzielania okrętów do komponentów morskich sojuszu. Okręty 13. Dywizjonu Trałowców stale biorą udział w ćwiczeniach takich jak: „SANDY COAST”, „PASSEX”, „BALTOPS”, „BLUE GAME" (MARINER), „STRONG RESOLVE”, „ANGLER", „NORTHERN LIGHT’’, „NORTHERN COASTS’’, „SQNEX”, „MCOPLAT”, „DANEX”, „JOINT WARRIOR” oraz „OPEN SPIRIT’’. Dodatkowo od 2002 roku dziewięciokrotnie wydzielano okręty proj. 206FM do udziału w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (MCMFN, SNMCMG-1). W roku 2010 to właśnie kadrze 13.dTR powierzono dowodzenie Stałym Zespołem SNMCMG-1. Ponadto okręty brały udział w testach prowadzonych przez ośrodki egzaminacyjne NATO – MOST w Zeebrugge (Belgia) oraz FOST w Faslane (Wielka Brytania).

Restrukturyzacja Marynarki Wojennej w ciągu ostatnich lat dwukrotnie wymuszała zmianę podporządkowania dywizjonu w strukturach MW. Z dniem 1 lipca 2006 roku dywizjon zmienił podporządkowanie organizacyjne przechodząc z rozwiązywanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, z miejscem bazowania wyznaczonym w Porcie Wojennym Gdynia.  Ostatnim efektem trwającej reorganizacji i procesu unowocześniania sił Marynarki Wojennej, którego celem jest dostosowywanie sił morskich do współczesnych potrzeb i zadań, było przekazanie 13. Dywizjonu Trałowców w dniu 29 grudnia 2010 r. w podporządkowanie Dowódcy 3. Flotylli Okrętów. Obecnie dywizjonem dowodzi kmdr por. Krzysztof RYBAK.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter