Bezpieczeństwo, Granice

Chińska agencja Xinhua podała, że marynarka wojenna ChRL uchroniła włoski statek przed atakiem piratów u wybrzeży Somalii.

A
gencja podała jedynie krótką informację na ten temat pisząc, że uratowano włoski statek handlowy pod liberyjską banderą, którego załoga została zaatakowana. Żadnych szczegółów nie podano.

Jeśli doniesienie zostanie potwierdzone, to, jak pisze agencja Associated Press, byłaby to pierwsza bezpośrednia akcja chińskiej marynarki wojennej wobec somalijskich piratów w Zatoce Adeńskiej od grudnia, gdy Pekin wysłał w ten rejon trzy okręty.

Dotychczas chińskie siły w regionie: dwa niszczyciele, okręt pomocniczy i dwa śmigłowce ograniczały się głównie do eskortowania statków chińskich i hongkońskich przez wody pełne piratów.

Wody te są obecnie patrolowane przez ponad 12 okrętów wojennych z wielu krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Iranu i USA.

Somalijscy piraci napadają na statki handlowe na wodach Zatoki Adeńskiej między półwyspami Arabskim a Somalijskim wymuszając za porwane jednostki miliony dolarów okupu.

us, PAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter