Bezpieczeństwo, Granice
Francuski okręt w niedzielę uratował w Zatoce Adeńskiej dwa statki handlowe i schwytał 19 atakujących je somalijskich piratów - poinformowało biuro prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Francuski okręt „Jean de Vienne” patrolujący wybrzeże Somalii w ramach misji UE przeciwko piratom uratował statki z Chorwacji i Panamy.

Schwytano 19 uzbrojonych piratów, którzy wyposażeni byli w ekwipunek do abordażu. Przekazano ich somalijskim władzom - głosi francuskie oświadczenie.

Trzy dni wcześniej inny francuski okręt schwytał ośmiu somalijskich piratów, którzy zaatakowali statek pływający pod panamską banderą.

Piractwo u wybrzeży Somalii, w jednym z najbardziej ruchliwych regionów żeglugowych świata, nasiliło się w ciągu ostatniego roku, podnosząc koszty ubezpieczeń morskich.

W ubiegłym miesiącu UE ustanowiła siły morskie do zwalczania piractwa, którymi dowodzą Brytyjczycy, składające się z okrętów i samolotów.

PAP

Komentarze   

0 Link do artykułu 05 styczeń 2009 : 10:41 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Oddano ich w ręce skorupowanych władz, i potwiedza się problem co dalej jak ich sie złapie, nikt na świecie nie chce ich sądzić,wrócą szybciej niż im się wydaje.
05 styczeń 2009 : 10:41 stewi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 UWALNIAC PIRATOW
To chyba jakies kpiny. Jezeli tak ma wygladac walka z piractwem to od razu niech Polska sie z tego wycofa. Kazdy z tych piratow wroci bardzo szybko do profesji tylko z wiekszm doswiadczeniem. A skutkiem takiego dzialania moze byc, ze znowu ofiarami beda nie piraci a nasi marynarze i marynarze tych wszystkich krajow, ktore tam wyslaly swoje okrety.Misja pokojowa amerykanskich wojsk, ktore bardzo szybko musialy sie wycofac nikogo niczego nie nauczyla. To przykre patrzec jak niewielka mondroscia swiat ten jest rzadzony.
05 styczeń 2009 : 11:13 Autsajder Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: