Bezpieczeństwo, Granice
Somalijscy piraci uwolnili w piątek Leszka Adlera z Gdyni. Porwany został w listopadzie ub. roku na pokładzie tankowca Sirius Star wraz z 24 innymi członkami załogi.

Adler jest oficerem-mechanikiem, ma 48 lat. Na porwanym tankowcu był też drugi Polak - kapitan jednostki, Marek Niski (lat 55) z Gryfic k. Szczecina.

Sirius Star wraz z załogą (prócz Polaków - Brytyjczycy, Chorwaci i obywatele Arabii Saudyjskiej) został uwolniony dopiero po zapłaceniu piratom okupu. Nieoficjalne informacje mówią o kwocie 3 mln dolarów, ale nie wiadomo kto i gdzie miał przekazać pieniądze, ani czy kwota jest zgodna z prawdą. Porywacze żądali początkowo 25 mln USD. Tankowiec należy do Arabii Saudyjskiej, która jest islamską monarchią absolutną i jej król nie godzi się na uleganie jakimkolwiek szantażom.

- Nie znamy warunków umowy, która została zawarta z porywaczami i nie sadzę, żebyśmy ujawniali zapisy tej umowy, która została z nimi zawarta - mówi dziennikarzom Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - W tej chwili sądzę, że czekamy na załatwienie spraw czysto technicznych, czyli fizycznego opuszczenia pokładu statku przez porywaczy.

Sirius Star to jeden z największych statków na świcie, w zbiornikach ma 2 mln baryłek ropy. Miał zawieźć ładunek do USA, ale teraz najprawdopodobniej popłynie do Arabii Saudyjskiej. Dopiero wówczas Polacy będą mogli wrócić do kraju.

Żona Leszka Adlera odmawiała wczoraj rozmów z dziennikarzami - wyczerpana blisko dwumiesięczym oczekiwaniem na powrót męża.

rod

Komentarze   

0 Link do artykułu 10 styczeń 2009 : 15:06 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Miała rację, że nie chciała rozmawiać z mediami
bo pewnie usłyszałaby pytania:
- a co pani czuła, jak się dowiedziała, że porwali statek?
- a czy niepokoiła się pani o męża? bardzo czy tylko trochę?
- a czy mąż spodziewał się porwania?
- a co będzie, jak znowu porwą jakiś statek...

i tym podobne brednie pisane pod publikę, żeby miała się czym rajcować.
To dobrze, że są ludzie, którzy nie chcą uczestniczyć w takich spektaklach.
10 styczeń 2009 : 15:06 gdynianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 regionalizm
Uwolniono dwóch Polaków - jednego z Gryfina (nota bene Kapitana statku) i jednego z Gdyni. Zamiast tytułu - uwolniono Polaków, napisano co napisano. Żenująca jest ta gazeta.
11 styczeń 2009 : 16:23 nie - gdynianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: