Stocznie, Statki

W Norwegii dobiega końca wyposażanie nowoczesnego, bardzo uniwersalnego statku do obsługi farm rybnych, który powstał częściowo w Polsce. 

W Szczecinie, na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej, z użyciem jednej z jej suwnic pochylniowych, zwodowano 25 lipca 2014 r. kolejny częściowo wyposażony kadłub zbudowany przez stocznię Finomar, wkrótce potem odholowany do Norwegii. Chodzi o jednostkę o nazwie Frøy Server przeznaczoną dla norweskiej stoczni Sletta Verft z Mjøsundet, a docelowym jej właścicielem ma być armator Frøy Akvaservice należący do rodziny Gåsø.Projekt Frøy Server jest zoptymalizowany pod kątem eksploatacji w bezpośredniej bliskości klatek farm rybnych i na wodach nieosłoniętych w trudnych warunkach pogodowych. Do jego funkcji należą m.in.: obsługa kotwic, wodowanie ram i cumowanie napinaczowe ram, obsługa sieci, umieszczanie obiektów na wodzie i ich podejmowanie, przeglądy, czyszczenie i dezynfekcja klatek i innego wyposażenia farm rybnych, prace podwodne (baza nurków i pojazdów zdalnie kierowanych - ROV), holowania, transport materiałów i wyposażenia na i z farm rybnych.

Jest to solidny statek ze znaczącym uciągiem na palu, dobrą prędkością eksploatacyjną i wysoką manewrowością. Na pokaźnym pokładzie roboczym jest miejsce dla pięciu kontenerów 20-stopowych. Dla statku zaplanowano bogate wyposażenie pokładowe, łącznie z silnymi wciągarkami i dużymi zdalnie sterowanymi żurawiami pokładowymi o pokaźnym wysięgu. W projektowaniu położono nacisk na wygodę i bezpieczeństwo załogi, ergonomię, nowoczesne wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych i operacyjnych / roboczych, a także na zapewnienie dobrej widoczności na stanowiskach roboczych.

Statek typu Macho 25 projektu Møre Maritime AS, będzie eksploatowany w pięcioletnim czarterze przez renomowanego producenta przetworów z ryb i owoców morza Leroy Seafood AS na jego farmach rybnych w centralnej części norweskiego wybrzeża.

Stocznia Finomar zajęta jest obecnie produkcją sekcji i bloków okrętowych.

Frøy Server - charakterystyka podstawowa
długość   25,00 m
szerokość   10,60 m
miejsca w pomieszczeniach załogi dla:   6 osób
moc napędu głównego   750 kW
masa całkowita kadłuba przekazanego przez Finomar   około 210 t

SeaMedia

+6 To pisał Polak?
Przeraża brak wiedzy i poszanowania języka ojczystego przez Autora tych wypocin. Cóż to jest ten "fish-farming"? W języku polskim od dziesięcioleci istnieje pachowe określenie akwakultura, które można zastąpić także określeniem marikultura i wówczas będzie poprawnie i po polsku. Po co tworzyć takie koszarki językowe jak "fish-farming"? Autor do szkoły nie chodził, języka polskiego się nie uczył, czy może ma swój kraj w już tak głębokim poważaniu, że nie uważa za stosowne wyrażać się poprawnie w języku ojczystym?
27 sierpień 2014 : 12:08 Marek J. | Zgłoś
+1 No bez jaj!
Od biedy rozumiem ten fish farming, ale marikultura? To dopiero językowy dziwoląg! "Nowoczesny statek obsługi marikultury" - brzmiał by raczej dość obciachowo, podobnie kal "akwakultury". To już lepiej było napisać normalnie i zrozumiale - "do obsługi farm rybnych".
28 sierpień 2014 : 23:07 purysta turysta | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter