Stocznie, Statki

Należąca do norweskiej grupy Havyard spółka HPR z Gdańska zdobyła kontrakt o wartości ok. 80 mln koron norweskich (ok. 9,43 mln USD) od stoczni STX France.

Havyard Production & Service Sp. z o.o. (HPR) wykona prace elektryczne w dwóch z siedmiu obszarów na każdym z czterech statków wycieczkowych klasy Edge (+ 1 w opcji), budowanych na zlecenie armatora Celebrity Cruises (z grupy Royal Caribbean Cruises).

Budowa pierwszego statku z serii Edge rozpocznie się w kwietniu i zapewni pracę do roku 2022. Budowa statków klasy Edge, o 2900 miejscach dla pasażerów, długości 300 m i tonażu pojemnościowym brutto 117 000 jedn. każdy, została zlecona francuskiej stoczni STX France z Saint Nazaire.

Pierwsze cięcie stali na budowę Celebrity Edge - pierwszej jednostki klasy Edge miało miejsce w listopadzie minionego roku. Wycieczkowiec Celebrity Edge ma być wprowadzony do eksploatacji na jesieni 2018 r., a pierwsza jednostka siostrzana - Celebrity Beyond - na wiosnę 2020. Trzeci i czwarty statek z serii ma być przekazany przez stocznię na jesieni 2021 i na jesieni 2022 roku.

W marcu ujawniono kształt architektoniczny statków oraz część jego atrakcji dla pasażerów, w tym nowatorską platformę przesuwaną w pionie przy burcie i ścianie nadbudówki, mogącą pełnić funkcję platformy widokowej, przystani dla barkasów i restaracji (na 90 osób).

Czytaj także: Wycieczkowce z"latającym dywanem" [VIDEO]

Dyrektor zarządzający HPR, Nedim Jakupovic, podkreśla wagę kontraktu dla HPR: "Podobnie, jak inne firmy, dla których największym rynkiem był sektor offshore, przeżywamy czasy pełne wyzwań. Dlatego HPR zwiększyło zainteresowanie innymi rynkami i właśnie zdobyliśmy pierwszy kontrakt z rynku budowy wycieczkowców. To ważne i przełomowe wydarzenie dla nas. Jesteśmy zadowoleni z kontraktu także dlatego, że zapewni on zatrudnienie sporej liczbie naszych pracowników na kilka najbliższych lat".

Havyard Production & Service Sp. z o.o. ma bogate doświadczenie z wieloma typami statków. Od roku 2011 firma była zaangażowana budowę czy wyposażenie ponad 20 różnych jednostek - nowo budowanych i przebudowywanych. Należą do nich lodołamacze, statki konstrukcyjne offshore (OCV), zaopatrzeniowce górnictwa morskiego (PSV), wielozadaniowe holowniki offshore i jednostki do obsługi kotwic jednostek trzecich (AHTS), statki robocze i rybackie. Te doświadczenia będą teraz spożytkowane w pracy dla STX.

Firma HPR Havyard Production (HPR) została założona w 2011 roku, jako spółka zależna stoczni Leirvik z grupy Havyard Ship Technology, ale obecnie jest oddzielnym przedsiębiorstwem grupy Havyard Group ASA. Była integralną częścią Havyard jako dostawca zarówno kompletnych pakietów wyposażenia i realizator funkcji pomocniczych w takich obszarach, jak zarządzanie kontraktem, zarządzanie projektowaniem i realizacją projektu, prace nad systemami elektrycznymi, wentylacyjnymi, rurarskimi, malowanie i prace rusztowaniowe. Jednocześnie firma stopniowo zwiększała realizację usług na rzecz innych firm (poza Havyard Group).

HPR zatrudnia około 300 osób w wielu obszarach i specjalnościach. Obroty firmy w roku 2016 wyniosły ok. 150 mln koron norweskich, na których osiągnięto zysk na poziomie 3,5 mln NOK. Siedziba główna firmy mieści się w Polsce, a jej oddziały - w Norwegii i Danii. Kolejne biuro założone zostanie we Francji.

"Naszym celem jest praca, w większym stopniu niż dotąd, na rzecz firm spoza grupy Havyard. [...] Jesteśmy w stanie dostarczyć kompletne rozwiązania w zakresie prac elektrycznych, HVAC (ogrzewania i wentylacji), systemów rurarskich i innych. Pracujemy na codzień na wielu nowo-budowanych statkach w innych stoczniach (poza Havyard - red.), szczególnie na statkach rybackich. Doświadczenie przyniosło wzrost zamówień z wielu różnych rynków, w tym - z budownictwa lądowego, budowy tuneli, z przemysłu, a teraz także z sektora budowy wycieczkowców" - powiedział Nedim Jakupovic.

Havyard Group ASA jest morską firmą techniczną dostarczającą produkty i usługi dla sektorów seafood, energetycznego i transportowego. Havyard Group jest notowana na giełdzie w Oslo (Oslo Stock Exchange) jako HYARD. Główne biuro firmy znajduje się w Fosnavaag. Grupa zatrudnia ok. 700 pracowników.

Havyard Group działa w pięciu głównych obszarach biznesowych:
- Havyard Ship Technology w Leirvik (stocznia) z oddziałami w Fosnavaag i w Turcji
- Havyard Design & Solutions z głównym biurem w Fosnavaag i oddziałami w Polsce, Brazylii, w Chinach (w Szanghaju) i w Chorwacji
- Power and Systems z biurami w Aalesund i Bergen
- Havyard Production & Service Sp. z o.o. (HPR) w Gdańsku, z oddziałami w Norwegii i Danii
- MMC First Process z biurem głównym w Fosnavaag i dalszymi w Vigra, Tromsø i Haugesund.

rel (Havyard)

tłumaczenie własne Portalu Morskiego - wszelkie prawa zastrzeżone - kopiowanie (łącznie ze skrótami) bez podania źródła zabronione