Stocznie, Statki

Nadchodzący sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk zapowiada się wyjątkowo. ZMPG SA spodziewa się, że w 2017 roku do portu zawinie 67 statków pasażerskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. 

Dzięki temu liczba turystów morskich sięgnąć może ponad 30 tysięcy osób. Równie rekordowa będzie wielkość jednostek pasażerskich. Ich średnia pojemność brutto przekroczy 24 800 GT, natomiast średnia długość wyniesie aż 170 metrów. Poprzedni rekord padł w roku 2009. Wówczas do Portu Gdańsk zawinęło 40 statków wycieczkowych, które przywiozły na pokładzie blisko 17 tysięcy pasażerów.

Większość zapowiedzianych wycieczkowców już wcześniej odwiedzało gdański port. Po raz pierwszy natomiast w Gdańsku będą gościć AidaCara, która zawinie do Gdańska dwukrotnie (16 i 30 czerwca), jednostka Thompson Celebration, spodziewana 19 lipca przy Nabrzeżu Westerplatte, oraz National Geographic Orion, zapowiedziany na 21 kwietnia i 13 maja.

Szczególnie wyczekiwane są statki armatora Viking Cruises, które w tym roku odwiedzą Port Gdańsk aż 22 razy. Nowoczesne siostrzane wycieczkowce - Viking Star, Viking Sky i Viking Sea - będą największymi jednostkami, jakie w tym roku zawiną do nabrzeży Portu Gdańsk. Każda z nich liczy przeszło 227 metrów długości i może przewieźć 930 pasażerów.

Zwykle statkami pasażerskimi zawijającymi do Gdańska były jednostki pływające po Morzu Bałtyckim, ewentualnie przy północnych wybrzeżach Europy. Teraz armator Viking Cruises, podjął decyzję o włączeniu Gdańska m.in. do swojego najdłuższego, bo aż 50-dniowego rejsu, który wieźć będzie, przez takie kraje jak Grecja, Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Monako, Hiszpania, Portugalia, Francja, Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Niemcy, Polska, Estonia, Rosja, Finlandia oraz Szwecja. Pierwsze zawinięcie statków Viking Cruises spodziewane jest w Gdańsku już 7 maja na Nabrzeżu Westerplatte. Wszelkie sprawy agencyjne statków armatora realizować będzie firma Sartori&Berger.

Sezon wycieczkowy 2017 w Porcie Gdańsk rozpocznie się zawinięciem statku National Geographic już niebawem, bo 21 kwietnia. Zakończy się natomiast wyjątkowo późno - 29 grudnia, kiedy to w Gdańsku spodziewana jest wizyta wycieczkowca MS Saga Sapphire, który spędzi w porcie aż dwa dni.

Pełna lista awizacyjna statków pasażerskich spodziewanych w Porcie Gdańsk w roku 2017 dostępna jest tutaj >>>

rel (ZMPG SA)

Fot.: ZMPG SA

National Geographic Explorer

Komentarze   

0 fgh
Prawie tyle co w Szczecinie!
15 marzec 2017 : 16:29 imię Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Naciaganie
Do gdanska nie wchodza wycieczkowce. Wszystkie beda w Gdyni. Jeszcze smieszniejsze jest to ze multum serwisow publikuje taka mylna informacja. No ladnie
15 marzec 2017 : 19:04 Gdynianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Gdańsk piszemy z wielkiej litery...
Cytuję Gdynianin:
Do gdanska nie wchodza wycieczkowce. Wszystkie beda w Gdyni. Jeszcze smieszniejsze jest to ze multum serwisow publikuje taka mylna informacja. No ladnie

A czemu ci gula chodzi? Gdynianin nie może przełknąć informacji, że do Gdańska zawita tyle wycieczkowców? To twój problem, będziesz musiał to jakoś przetrawić. "Multum serwisów" ma jednak dobre informacje, ty fałszywe.
Oto pełna lista statków awizowanych na 2017 rok w PORT GDAŃSK - https://www.portgdansk.pl/zegluga/statki-awizowane-na-2017-r
15 marzec 2017 : 21:00 fb: Kocham Gdańsk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Transport z uchodźcami
Tak niemcy pozbywają się nielegalnych imigrantów,promami wam ich wcisną,a szczury z u.m. już liczą ile za nich zainkasują.
15 marzec 2017 : 22:13 Kościuszko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś