Stocznie, Statki

Pomnik wróci na pas zieleni przy wjeździe na Trasę Zamkową, w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Muzeum Narodowe wystąpiło do Urzędu Miejskiego o wydanie warunków zabudowy, a to rozpoczyna procedurę uzyskania pozwolenia na budowę i postawienia masztu. Na razie stanie on w miejscu, gdzie stał wcześniej, ale to lokalizacja tymczasowa. W przyszłości będzie tędy biegła linia tramwajowa na Łasztownię.

Maszt z Kapitana Maciejewicza to eksponat Muzeum Narodowego w Szczecinie, dlatego to muzeum musi przeprowadzić całą procedurę związaną z postawieniem masztu. Maszt-pomnik ze statku s/s Kapitan K. Maciejewicz ma 30 metrów wysokości i waży 30 ton. Zdemontowano go w marcu ubiegłego roku.

W czasie gdy był odnawiany, pojawiło się kilka pomysłów jego nowej lokalizacji. Maszt miał trafić na Łasztownię albo na wyspę Grodzką, gdzie powstaje marina żeglarska. Środowisko związane z gospodarką morską domagało się jednak jego powrotu w pobliże placu Solidarności.

SS Kapitan K. Maciejewicz to jednostka zbudowana w roku 1929 w niemieckiej stoczni "Bremer Vulkan AG" w Bremie, dla francuskiego armatora "Compagne Générale Transatlantique". Statek powstał jako drobnicowiec o napędzie parowym tłokowym.

W 1973 roku jednostce nadano imię SS Kapitan K. Maciejewicz na cześć kapitana Konstantego Matyjewicz-Maciejewicza, pierwszego komendanta szkolnej fregaty Dar Pomorza. Przekwalifikowano go z rybackiego statku-bazy na hulk, dostosowując do potrzeb na siedzibę Liceum Morskiego w Szczecinie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter