Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Rybołówstwo Rybacy śródlądowi pikietowali przed siedzibą ministra gospodarki morskiej
Dołącz do nas
Błąd

  Rybacy śródlądowi pikietowali przed siedzibą ministra gospodarki morskiej

  Email Drukuj
  Zdaniem Rybackiego Sztabu Kryzysowego wycofanie dopłat zabije rybactwo śródlądowe. Fot.: H. Bierndgarski

  Plan wycofania ponad 400 mln zł dla rybaków śródlądowych z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze to powód pikiety, która 16 marca odbyła się przed siedzibą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie. Pikietujący rybacy domagali się przywrócenia dofinansowania i konsultacji ewentualnych zmian w projekcie unijnym.

  Pikieta to pokłosie wstępnej decyzji ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, który w lutym tego roku zadecydował, że ponad 400 mln zł z unijnego funduszu rybackiego przeznaczonych na rekompensaty wodo-środowiskowe dla rybaków śródlądowych zostanie przeniesionych na rybołówstwo morskie. Rybacy śródlądowi i producenci otrzymywali w poprzednich latach takie rekompensaty na pokrycie kosztów związanych z zachowaniem tradycyjnych metod produkcji. Fundusze wspomagały również ochronę i poprawę stanu środowiska. W poprzednim rozdaniu unijnym na lata 2007-2013 rybakom wypłacono również około 400 mln zł. W latach 2015 i 2016 takich pieniędzy już nie wypłacano, ale rybacy pokrywali koszty z własnego wkładu licząc na rekompensaty w nowym rozdaniu unijnym.

  Decyzja ministra spotkała się ze sprzeciwem rybaków śródlądowych.

  "Nasze miejsce od stuleci było i jest wśród karpiowych stawów hodowlanych, daleko od Warszawy. Ale są takie chwile, gdy trzeba odłożyć kasary, sufaty, sieci i zjechać właśnie do Warszawy, by z transparentami  „Panie ministrze, zabierając nam rekompensaty wodno-środowiskowe niszczy Pan polskie stawy, polską przyrodę, polskie rybactwo” zaprotestować przed siedzibą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przeciwko szkodliwej dla nas decyzji ministra Gróbarczyka" - czytamy w apelu Sławomira Litwina, przewodniczącego Rybackiego Sztabu Kryzysowego.

  "Wiemy, że stawy czekają na wiosenne obsady, ale wiemy też, że bez rekompensat wodno-środowiskowych pomagającym nam utrzymać wodną przyrodę, wiele z naszych gospodarstw upadnie. Solidarność z najsłabszymi jest dzisiaj powinnością całej branży, dlatego też stawmy się gremialnie wraz z rodzinami i przyjaciółmi  na słuszny protest. Nie dajmy się! Nie jesteśmy bezwolnym planktonem!"

  Rybacki Sztab Kryzysowy, który był organizatorem środowej pikiety w Warszawie zawiązał się 23 lutego. Zadaniem sztabu jest reprezentowanie całego środowiska rybaków śródlądowych w sytuacjach zagrożenia ich interesów. Sztab powstał za zgodą i z poparciem wszystkich organizacji oraz członków niezrzeszonych, które oddelegowały do ich reprezentacji swoich przedstawicieli. Zadaniem Rybackiego Sztabu Kryzysowego jest koordynacja działań z ramienia środowiska rybackiego, włączając w to: spotkania z władzami, formułowanie pism, protesty.

  W czasie pikiety z rybakami rozmawiał Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zapewniał, że zmiany w unijnym dofinansowaniu muszą być zatwierdzone przez radę ministrów i na pewno odbędą się jeszcze konsultacje. Dopiero wtedy będzie można złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o zmianę finansowania w funduszu.

  Wrona odpowiedział tylko na część pytań pikietujących. Na resztę odpowie pisemnie. Warto jednak dodać, że ministerstwo będzie bronić decyzji dotyczącej przesunięcia funduszy. Z komunikatu, który wysłano protestującym rybakom wynika, że pieniądze są potrzebne dla rybaków morskich z powodu pogarszającego się stanu stad rybnych. Priorytetem jest więc ratowanie ryb w morzu. Pieniądze mają być między innymi przeznaczone na zdiagnozowanie problemów zanikających stad ryb, między innymi dorsza. Brakuje obecnie reprezentatywnych danych i pieniądze mają być przeznaczone właśnie na system zbierania i analizy danych o stadach ryb morskich.

  Hubert Bierndgarski

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook