Rybołówstwo

W niedzielę, 25 czerwca obchodzono II Powiatowe Dni Morza we Władysławowie. Współorganizatorem pikniku w porcie była firma Szkuner Sp. z o. o., która jest partnerem MIR-PIB w projekcie SeaQual.

Celem projektu jest ocena ryzyka i minimalizacja skutków występowania patogenów, alergenów i substancji toksycznych w rybach; opracowanie nowatorskich, specyficznych i czułych metod molekularnych do wykrywania obecności patogenów; opracowanie i przygotowanie do wdrożenia optymalnych, innowacyjnych technologii wytwarzania produktów rybnych, spełniających wysokie kryteria jakości i bezpieczeństwa; a także podnoszenie konkurencyjności branży rybnej, poprzez odpowiedni system edukacji w zakresie bezpieczeństwa i jakości produktów rybnych oraz poszerzenie wiedzy i kompetencji służb weterynaryjnych i Sanepidu.

Korzystając z tej okazji zapoznano uczestników pikniku z projektem SeaQual i zaprezentowano część wyników badań zrealizowanych w ramach projektu, dotyczących występowania szkodliwych substancji w dorszach z Morza Bałtyckiego. Badania dowodzą, że poziomy zanieczyszczeń w tkance mięśniowej dorsza są znacznie poniżej dopuszczalnych limitów. Ponadto z badań prowadzonych w MIR-PIB wynika, że dorsz jest źródłem łatwo przyswajalnego białka o bardzo korzystnym dla naszego zdrowia składzie. Pomimo niesprzyjającej pogody stoisko wzbudziło duże zainteresowanie uczestników pikniku, którzy pytali o bezpieczeństwo żywności w kontekście spożywania ryb i produktów rybnych, co pokazuje jak ważne i potrzebne są badania prowadzone w MIR-PIB, szczególnie dla konsumentów.

MIR-PIB został zaproszony przez organizatorów na obchody Dni Morza i prezentację wyników projektu SeaQual również za rok.

rel (MIR-PIB)