Inne

Rywalizacja żeglarzy w klasie Optimist to jedne z najliczniej obsadzonych zawodów podczas Volvo Gdynia Sailing Days. W poniedziałek na gdyńskim akwenie kibice mogli zobaczyć zmagania w regatach o Puchar Trenerów YKP Gdynia.

Łącznie rywalizuje w nich ze sobą 290 żeglarzy w wieku od 9 do 12 lat. W poniedziałek zainaugurowali również zmagania zawodnicy walczący o Puchar Prezydenta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420.

Najmłodsi żeglarze rywalizują w ramach zawodów o Puchar Polski Kinder+Sport w klasie Optimist. Pierwszego dnia odbyły się trzy wyścigi, w których wystartowali przedstawiciele 44 klubów. Po ostatnim poniedziałkowym wyścigu na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej zameldował się Stanisław Radajewski z JKW Poznań. Na drugiej pozycji dopłynął do mety jego klubowy kolega Michał Biedalak, a trzecie miejsce zajął Jacek Kalinowski z UKS Żeglarz Wrocław.

W klasie 420 odbyły się trzy wyścigi. Poniedziałkowe zmagania na pierwszym miejscu ukończyli Seweryn Wysokiński z CSW Opty Ustka oraz Mateusz Jankowski z MKS Dwójka Warszawa. Za prowadzącymi żeglarzami na drugim miejscu dopłynęli Jakub Gołębiowski z MOS SSW Iława i Filip Szmit z MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko. Trzecie miejsce zajęła ekipa w składzie Kacper Paszek i Bartosz Reiter z OKŻ Olsztyn. Zawodnicy rywalizujący w tej kategorii musieli w poniedziałek zmagać się ze sobą, ale również z silnym wiatrem.

Trwają również zmagania w klasie Laser Radial. Wśród zawodników startujących w tej kategorii najlepszy był Stanisław Klimaszewski z MBSW/ UKŻR Niegocin. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Marciniak z JKW Poznań, na trzecim zaś Tytus Butowski z AZS AWF Gdańsk. W kategorii pań najlepsza była Magdalena Płaczke z UKS FIR Warszawa. Jako druga na mecie zameldowała się Oliwia Laskowska z ChKŻ Chojnice, natomiast trzecia była Anna Michalska z PKM LOK Poznań.

Ponadto w poniedziałek rywalizowano także w kategorii Laser 4.7 - na gdyńskim akwenie kibice mogli podziwiać 75 żeglarzy. Wśród mężczyzn na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znalazł się Kacper Fabian z SEJK Pogoń Szczecin. Tuż za nim uplasowali się Marek Rospond z YC PTTK Beskid Nowy Sącz i Mikołaj Grzybowski z UKS FIR. W gronie pań pierwsze miejsce wywalczyła Magdalena Dzieniszewska z MBSW/UKŻR Niegocin, a na kolejnych znalazły się Kinga Brzóska z MKŻ Arka Gdynia i Natalia Forusińska z UKS Zalew Kielce.

We wtorek czekają na kibiców emocje związane z rywalizacją w mistrzostwach Europy EUROSAF, w których powalczą żeglarze z niepełnosprawnością w klasie 2.4 mR.