Prawo, polityka

W związku z faktem, iż do końca 2013 roku nie zostały ratyfikowane nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Singapurem oraz Polską i USA sytuacja podatkowa w 2014 polskich marynarzy wykonujących pracę najemną na statkach eksploatowanych w komunikacji/transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwa z rzeczywistymi zarządami w Singapurze lub siedzibami prawnymi w USA nie zmieni się. Marynarze zatrudnieni w ww. modelach będą objęci dotychczasowymi regulacjami prawnymi w zakresie opodatkowania ich dochodów z ww. źródeł w Polsce.

Praca dla singapurskiego armatora w 2014 roku

Art. 15 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1994 r. Nr 38, poz. 139) reguluje, iż wynagrodzenia uzyskiwane przez osobę z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce rzeczywistego zarządu przedsiębiorstwa. Oznacza to, że w przypadku wykonywania pracy na statku morskim eksploatowanym w ww. modelu, dochód polskiego marynarza uzyskany w 2014 roku z tego źródła, będzie podlegał opodatkowaniu tylko w Singapurze, a w Polsce będzie zwolniony z opodatkowania.

Z kolei w oparciu o art. 24 ust. 1 lit. c ww. umowy z Singapurem, jeżeli zgodnie z jakimkolwiek postanowieniami niniejszej umowy dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania jest zwolniony od podatku w Polsce, to Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, zastosować stawkę podatku, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania (metoda wyłączenia z progresją).

Regulacja powyższa rodzi korzystne skutki podatkowe dla polskiego marynarza, gdyż nie będzie on obowiązany do deklarowania w Polsce kwot, które zostaną uzyskane tylko z pracy najemnej wykonywanej w 2014 roku na statku morskim eksploatowanym przez przedsiębiorstwo mające rzeczywisty zarząd w Singapurze, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik uzyska równolegle jakikolwiek dochód opodatkowany w Polsce i podlegający łączeniu z dochodami zagranicznymi w ww. roku podatkowym.

Praca dla amerykańskiego armatora w 2014 roku

Zgodnie z brzmieniem art. 16 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976, Nr 31, Poz 178), wynagrodzenia otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych jako pracownik na statku w transporcie międzynarodowym eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będą zwolnione od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli taka osoba fizyczna jest członkiem regularnej załogi statku. 

Przez wzgląd na powyższe wynagrodzenie za pracę polskiego marynarza uzyskane w 2014 roku na statku morskim eksploatowanym przez armatora mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych jest zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce.

Regulacje powyższe rodzą również korzystne skutki podatkowe dla polskiego marynarza, gdyż nie ma on obowiązku, deklarowania w Polsce kwot, które zostały uzyskane z pracy najemnej na statkach morskich w ww. modelu, z wyjątkiem sytuacji, gdy marynarz uzyska jakiekolwiek dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce i łączeniu z dochodem zagranicznym w Polsce w danym roku podatkowym. Jeżeli taki dochód zostanie uzyskany, polski marynarz będzie obowiązany złożyć zeznanie podatkowe uwzględniające dochody krajowe i zagraniczne, ale tylko w celu podwyższenia stawki podatkowej do dochodu krajowego w oparciu o sumę dochodu krajowego i zagranicznego, który zostanie odniesiony do określonej stawki podatkowej obowiązującej w danym roku w Polsce przy równoczesnym wyłączeniu spod opodatkowania dochodu zagranicznego (metoda wyłączenia z progresją).

 

 
 
 

Mateusz Romowicz

http://www.kancelaria-gdynia.eu

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.

+5 SUPER!!
No to mamy jeszcze rok spokoju!! Super wieści na Nowy ROK :)
07 styczeń 2014 : 14:34 Guest | Zgłoś
+7 Singapur
A może oni tego w ogóle nie podpiszą w Singapurze? Przecież to dla nich bez sensu. Firmy im pouciekają co Polaków zatrudniają
07 styczeń 2014 : 14:59 Guest | Zgłoś
+4 Dobre wieści
Dzięki za dobre wieści :)))))
07 styczeń 2014 : 18:35 Guest | Zgłoś
+4 USA
Mam nadzieję, że amerykanie dadzą sobie siana z tą umową, bo jak w 2015 wejdzie ta nowa umowa to nie za bardzo będzie się opłacało dla nich pływać..
07 styczeń 2014 : 22:45 Guest | Zgłoś
+2 Podatki a flaga polska
Nie bardzo rozumiem, dlaczego rząd RP chciałby ściągać haracz z pracy najemnej pod flagą USA lub Singapuru. Jeżeli rząd RP chce ściągać podatki z pracy na morzu, musi reaktywować polską flagę, zachęcić do przeflagowania statków, wspierać polskich armatorów itp. Tak robią Niemcy. Nasi tylko kombinują jak tu ściągać od kogo się da, bo w kasie wieczne pustki.
Przecież jak trzeba będzie od takich zarobków zapłacić podatek w Polsce to ludzie poszukają innej pracy. To chyba rozumie każdy średnio rozgarnięty.
Sciąganie podatków od emigrantów zarobkowych tez się nie powiodło. Ludzie wyemigrowali na stałe i owszem płacą ale w UK.
08 styczeń 2014 : 18:03 Guest | Zgłoś
+2 Ale żeby polska bandera miała sens...
powinni ułatwić zagranicznym firmom działanie w Polsce, a nie dość że utrudniają naszym to i zagranicznym, którzy by rejestrowali tu statki. Poza tym zawsze kończy się na gadaniu i zdjęciu z polską flagą w tle co by trochę głosów nazbierać.. a tak naprawdę sprawy morskie wszyscy mają w d…!!
09 styczeń 2014 : 07:54 Guest | Zgłoś
+2 Precz z nowymi niekorzystnymi dla marynarzy umowami
jak w tytule,
problem polega na tym, ze my marynarze nie potrafimy tak krzyczec jak ci co wyjechali do UK, tamci wymusili na rzadzie korzystne zmiany a my...
zgadza sie?
09 styczeń 2014 : 07:45 Guest | Zgłoś
+2 Strzał w nogę.
Takimi działaniami polski rząd doprowadzi tylko do ucieczki pod inne systemy podatkowe zarabiających na świecie polaków i tym samym zmniejszy największy bo 22,9 procentowy udział wpływów z podatków od konsumpcji(VAT) do kasy państwa.Ponieważ w Polsce łączy się to silnie z regresywnym podatkiem dochodowym.A to właśnie zarabiający w świecie(marynarze kontraktowi) są największymi płatnikami podatku VAT w tym kraju.Dla porównania 10 procent najbogatszych polaków otrzymało 33,9% dochodów a zapłaciło tylko 28.3% podatków za to 90% najmniej zarabiających (w tym i zarabiających zagranicą) otrzymało 66,1% dochodów a zapłaciło 71,7% podatków. Jak widać to nie bogaci w tym kraju płaca najwięcej do kasy, ale ci najmniej zarabiający za pośrednictwem właśnie podatku od konsumpcji. Jak wiem marynarze płacą podatki za granicą ale zarobione pieniądze w większości wydają w kraju właśnie na 23% podatek konsumpcyjny. Opodatkowanie tej i innych grup zawodowych zarabiających zagranicą to strzał w nogę polskiego rządu.
10 styczeń 2014 : 15:57 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter