Porty, logistyka

Ryszard Strzyżewicz, ekonomista i skarbnik gdyńskiej Platformy Obywatelskiej, został prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Zastąpił na tym miejscu powołanego za czasów PiS Stanisława Corę

Gdański port znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, bo w ostatnich miesiącach drastycznie spadły przeładunki ropy i węgla. Miesiąc temu rada nadzorcza ogłosiła konkurs na nowy zarząd.

Wyboru dokonano wczoraj. Prezesem został Ryszard Strzyżewicz, jego zastępcami - Sławomir Wrześniak (będzie odpowiadał za finanse) i Julian Skelnik (będzie odpowiadał za marketing).

Strzyżewicz do tej pory był prezesem spółki Grupa Zarządzająca Pomerania, kontrolowanej przez samorząd województwa. Wcześniej pracował m.in. w Urzędzie Marszałkowskim (był dyrektorem departamentu rozwoju gospodarczego), Urzędzie Wojewódzkim (za rządów Macieja Płażyńskiego odpowiadał za prywatyzację), a także na Uniwersytecie Gdańskim (jest doktorem ekonomii).

Strzyżewicz należy do Platformy Obywatelskiej, jest skarbnikiem gdyńskiego oddziału partii, w 2005 r. bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu.

Port jest w pełni kontrolowany przez polityków Platformy Obywatelskiej - jego akcjonariuszami jest kierowane przez Aleksandra Grada (PO) Ministerstwo Skarbu Państwa i miasto Gdańsk, którym także rządzi PO.

Opozycja uważa, że wybór Strzyżewicza jest polityczny. - To farsa. Ryszard Strzyżewicz nie ma doświadczenia w gospodarce morskiej. Platforma mówiła o odpolitycznieniu spółek skarbu państwa, tymczasem to wszystko okazało się fikcją, posady dostają nie profesjonaliści, a zaufani z partii - mówi Jacek Kurski, szef PiS na Pomorzu.

- Wiem, że pan Strzyżewicz należy do PO, ale jego przynależność partyjna nie była poruszana podczas spotkania rady nadzorczej. Na pewno nie będzie to miało wpływu na ocenę wyników spółki, nie będzie taryfy ulgowej - twierdzi prezydent Gdańska i szef rady nadzorczej portu Paweł Adamowicz (PO).

Wyboru nowego prezesa broni także dotychczasowy prezes portu Stanisław Cora, który uchodził za menedżera związanego z PiS. - Strzyżewicz to uczciwy i kompetentny człowiek, ma kwalifikacje, by kierować portem - uważa Stanisław Cora.

Strzyżewicz dla "Gazety": - Jeśli okaże się to konieczne, jestem gotowy zrezygnować z funkcji partyjnych.

Komentarz Mikołaja Chrzana

Tuż po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską, w listopadzie 2007 r. Aleksander Grad, kandydat na ministra skarbu mówił w wywiadzie dla "Gazety": "Nie będzie żadnych politycznych nominacji. Będziemy powoływać osoby merytoryczne, a nie partyjnych działaczy."

Nowy prezes gdańskiego portu to niewątpliwie działacz Platformy. Ale czy jest jednocześnie osobą merytoryczną? Jedni mogą powiedzieć: tak, bo jest ekonomistą, ma doświadczenie menedżerskie. Inni powiedzą: nie, bo nie kierował dużą firmą działającą w sektorze gospodarki morskiej.

Na właściwą odpowiedź będziemy musieli poczekać co najmniej kilka miesięcy, po których okaże się, czy prezes Strzyżewicz jest w stanie zahamować przełamać trend malejących przeładunków, poprawić wyniki portu.

Przemysław Marchlewicz jest członkiem PiS, nie miał doświadczenia w gospodarce morskiej, ale kierowany przez niego port w Gdyni rozwija się całkiem dobrze. Może i w Gdańsku Ryszard Strzyżewicz z PO sobie poradzi?

Trzymam kciuki, bo rozwój portu to rozwój Gdańska i całej pomorskiej gospodarki.

Ale na przyszłość mam do polityków jedną prośbę: przestańcie podczas kampanii wyborczych snuć wizje o odpolitycznieniu państwowych spółek. Przecież i tak wiadomo, jak się skończy, kiedy wygracie.

Komentarze   

0 Link do artykułu 07 kwiecień 2008 : 08:09 Link do artykułu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 PO i gospodarka morska
to na pewno pomyłka ,dobrze pamietam czasy jak w dziadoskim stanie była gospodarka morska gdy za sterami władzy byli ci sami a teraz przefarbowani politycy
07 kwiecień 2008 : 08:09 P.S Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 PO i gospodarka
Tak jak za czasów PRL-u. Partia i tylko partia! "NARÓD Z PARTIĄ, PARTIA Z...CWANIAKAMI".
07 kwiecień 2008 : 09:11 doker Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 PO i Urzad Morski
A teraz pora odpolitycznic Urzad Morski w Gdyni ale tam to lepiej uzyc granatu.
07 kwiecień 2008 : 11:13 Historyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś

Źródło: