Porty, logistyka

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk jest jednym z dwóch polskich przedsiębiorstw, które otrzymają dofinansowanie z programu CEF „Łącząc Europę” w ramach priorytetu CEF Blending. Właśnie rozstrzygnięto konkurs, w którym Portowi Gdańsk przyznano 20 mln euro.

Zakończył się konkurs „2017 CEF Transport Blending MAP Call”, który obejmował pulę środków w wysokości 1 mld euro. Dotacja, o jaką łącznie starały się firmy z całej UE, dwukrotnie przewyższała przeznaczone na to działanie środki. Środki pochodziły z puli ogólnej CEF (Connecting Europe Facility), co oznacza, że polskie projekty konkurowały z inwestycjami zgłaszanymi przez podmioty z innych krajów UE. Dotacje przyznano dwóm polskim inwestycjom: jedną, w wysokości 20 mln euro, otrzyma Port Gdańsk, a drugą – 60,55 mln euro – PKP PLK.

Do programu o wsparcie aplikowało aż 68 projektów z krajów członkowskich, z czego do dofinansowania wybrano 39. Pod względem otrzymanego dofinansowania, Polska zajęła 5. miejsce wśród konkurujących krajów.

ZMPG złożył do Komisji Europejskiej aplikację dla projektu infrastrukturalnego pn.: „Budowa Nabrzeża Północnego przy falochronie półwyspowym w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. 

- Jest to projekt znajdujący się w Strategii Rozwoju Portu Gdańsk do roku 2027. Inwestycja jest przygotowana do realizacji, posiada pełną dokumentację projektową, w tym projekt budowlany opracowany w ramach projektu współfinansowanego z programu TEN-T oraz prawomocne pozwolenie na budowę – tłumaczy Jowita Zielinkiewicz, zastępca dyrektora ds. rozwoju, odpowiadająca w Porcie Gdańsk za pozyskiwanie funduszy unijnych.

- Wyniki konkursu niezmiernie nas cieszą. To pokazuje, że planowane przez nas inwestycje są doceniane w całej Europie, a ich poziom nie tylko nie odbiega, ale niekiedy przewyższa projekty w innych krajach Unii. Budowa nowego nabrzeża pozwoli na zwiększenie możliwości przeładunkowych Portu oraz uzyskanie nowego głębokowodnego nabrzeża uniwersalnego, którego obsługę zadeklarowali już partnerzy prywatni, podpisując z nami listy intencyjne – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

W ramach planowanego przedsięwzięcia Port Gdańsk chce zagospodarować teren zlokalizowany wzdłuż falochronu półwyspowego, dzięki czemu uzyska nowe miejsca do cumowania statków.

Finansowanie projektu w formie bezzwrotnej dotacji z CEF Blending w wysokości 20% jest znaczącym zastrzykiem finansowym, która pozwoli na rozpoczęcie prac już w 2018 roku.

CEF („Łącząc Europę”) to unijny instrument finansowy, wspierający rozwój sieci transportowej, telekomunikacyjnej i energetycznej. Port Gdańsk w ramach tego instrumentu otrzymał już dofinansowanie na inne inwestycje, m.in. modernizację toru wodnego i rozbudowę nabrzeży w Porce Wewnętrznym czy rozbudowę sieci drogowo-kolejowej w Porcie Zewnętrznym. Łączna kwota funduszy unijnych dla ZMPG, po uwzględnieniu niniejszego wsparcia, to wartość ok. 600 mln zł.

rel (ZMPG SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter