Porty, logistyka

Wydłużenie listy gazociągów, budowanych z uproszczeniem procedur zakłada rządowy projekt nowelizacji tzw. specustawy o terminalu LNG, którym Sejm zająć się ma w tym tygodniu. To reakcja na zagrożenie dostaw gazu, wywołane wydarzeniami na Ukrainie.

Na mocy obowiązującej od 2009 r. specustawy powstaje terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu oraz grupa gazociągów w północno-zachodniej części Polski, o łącznej długości ok. 940 km. Łączą one terminal z siecią gazową.

Więcej gazociągów

Rządowy projekt nowelizacji rozszerza listę objętych specustawą inwestycji - przede wszystkim o gazociągi o długości 3,4 tys. km. Są wśród nich nowe połączenia z Litwą i Słowacją, rozbudowa istniejącego interkonektora z Czechami, a także ponad 10 krajowych gazociągów.

Specustawa umożliwia szybszą budowę gazociągów, bo upraszcza procedury administracyjne. Wprowadza np. natychmiastową wykonalność decyzji administracyjnych, skraca terminy ich skarżenia, rozpatrywania odwołań i wydawania pozwoleń na budowę. Gazociągi nie muszą być też wpisywane do planów zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu do rządowego projektu nowelizacji napisano, że istniejąca krajowa sieć gazowa nie pozwala w sposób efektywny rozprowadzać po całym kraju gazu z terminala LNG. W przypadku kłopotów z dostawami ze wschodu, do niektórych regionów, zwłaszcza na południowym-wschodzie, nie da się dostarczyć odpowiednich ilości gazu z innych kierunków. By umożliwić dostarczenie tam gazu ze źródeł zlokalizowanych w innych częściach Polski konieczne jest więc usunięcie "wąskich gardeł" w systemie przesyłowym, występujących m.in. na magistralach przesyłowych - czytamy w uzasadnieniu projektu. Stąd objęcie specustawą kolejnych gazociągów.

Nowe magazyny

Na początku kwietnia sejmowa Komisja Gospodarki przyjęła sprawozdanie specjalnej podkomisji, zajmującej się projektem. Zarekomendowała m.in. poprawkę zgłoszoną przez posła PiS Piotra Naimskiego. Zaproponował on dopisanie do listy objętych projektem inwestycji budowy magazynów gazu o pojemności nie mniejszej niż 250 mln m sześc.

TVN24 Biznes i Świat

+1 Szybciej ale czy bezpiecznie
Mam nadzieję, że budowane w takim pośpiechu gazociągi nie zaczną wybuchać ludziom pod nogami, jak ostatnio...
23 kwiecień 2014 : 09:21 over | Zgłoś
+1 a obok
powstaje PeGaZ , w skład wejdzie mn. MS TFI Mars ze swoją grupą stoczni .
to dlaczego, w obliczu zagrożenia , są sprzedawane tereny MSR-GRYFIA a tym samym osłabiany potencjał produkcyjny stoczni , która jest jedyną na pomorzu zachodnim mogącą sprostać ew remontom jednostek dla których wybudowano morską bazę NATO. Oczywiście msr wymaga doinwestowania i rozbudowy o część dokową (stały lub pływający ) mogącą przyjąć duże okręty.
Po sprzedaży tych terenów stocznia może zapomnieć o jakimkolwiek rozwoju , offshorach i o w ogóle bycie jako podmiot tej grupy.
23 kwiecień 2014 : 13:41 filip z konopi | Zgłoś
+1 Stocznie MW
Chyba kolega Filip za bardzo ufa naszym zachodnim sąsiadom lokalizując centrum remontów MarWoj w Świnoujściu. Dzisiaj sytuacja jest jednoznaczna. Ale za 5-10 lat.
23 kwiecień 2014 : 14:16 MW | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter