Porty, logistyka

17 listopada podpisane zostały umowy, które umożliwią rozbudowę wielofunkcyjnego portu rzecznego w Kędzierzynie Koźlu oraz budowę terminali przeładunkowych. Łączna wartość inwestycji to 360 mln zł.

Projekt zakłada budowę terminali przeładunkowych dla masowych produktów chemicznych i sypkich, jak również dla terminalu kontenerowego. Zawarte porozumienia umożliwią uruchomienie działalności przeładunkowej dla produktów chemicznych do końca 2017 roku. Całkowity koszt realizacji projektu szacowany jest na 360 mln zł.

Projekt budowy wielofunkcyjnego portu rzecznego w Kędzierzynie Koźlu wpisuje się w plany rozwoju żeglugi śródlądowej na Odrze oraz budowy korytarza logistycznego przez rządy Polski, Niemiec oraz Czech. Port uzyskał szansę na przywrócenie roli, jaką sprawował jeszcze w latach 60., będąc głównym ośrodkiem logistycznym w transporcie Północ - Południe i jednym z największych rzecznych portów przeładunkowych w Europie.

W celu realizacji projektu budowy terminali przeładunkowych w Kędzierzynie Koźlu powołana została spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale. Właścicielem spółki KKT jest szwajcarski fundusz inwestycyjny Clearsight. Partnerami biznesowymi KKT w tym przedsięwzięciu będą firmy lokalne, międzynarodowe koncerny, zarządzające terminalami w Polsce i Europie Zachodniej oraz czołowi europejscy producenci i dystrybutorzy z sektora chemicznego. Zarząd KKT podpisał listy intencyjne na uruchomienie przeładunków wyrobów chemicznych od początku 2018 roku.

Kontrakty na budowę inwestycji zawarli prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska, prezes zarządu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego (KKPP) Wiesław Skwarko oraz prezes zarządu spółki KKT Zbigniew Żuk. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter