Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Porty i Logistyka inne Mrzeżyno: podtopiony port
Dołącz do nas

Mrzeżyno: podtopiony port

Email Drukuj
Najgorsze mają już za sobą. Mowa o właścicielach domów oraz barów stojących w mrzeżyńskim porcie. W nocy z środy na czwartek woda zaczęła gwałtowanie przybierać. Potężna sztorm i silny wiatr wywołały tzw. cofkę, a masy wody wtłoczone do kanału portowego wystąpiły z brzegów.

Port1

Port2

- Do 3 nad ranem układaliśmy worki z piaskiem, żeby zabezpieczyć domy w porcie. Zalana częściowo była droga dojazdowa do Mrzeżyna na wysokości ośrodka wypoczynkowego Barkus. Tam także układano worki z piachem - mówi Krzysztof Włodarczyk, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzeżynie.

Nad ranem w czwartek woda nieznacznie ustąpiła, więc nie doszło do zalania piwnic i punktów gastronomicznych zlokalizowanych w porcie, choć sytuacja może się jeszcze zmienić. Tak było tej nocy.

- Woda zaczęła gwałtownie się podnosić około g.21. Zaczęliśmy obkładać workami z piaskiem budynki stojące w porcie oraz bar portowy, który leży jakby w zagłębieniu portu. Morze naniosło mnóstwo gałęzi, mułu i zielska - tłumaczy naczelnik mrzeżyńskiej OSP Krzysztof Włodarczyk.

Z powodu szalejącego sztormu wszystkie jednostki zostały w porcie. Wejście główne na plażę także jest odcięte.

Trudna sytuacja jest także na Wybrzeżu Rewalskim, gdzie pod wodą znalazły się wszystkie plaże. Urząd Morski w Szczecinie wydał dyspozycje, by z Trzęsacza, gdzie pogłębiano dno morskie, natychmiast ewakuować sprzęt, znajdujący się na plaży. Zabezpieczono dodatkowo opaskę betonową, znajdującą się u podnóża klifu, na którym stoją zabytkowe ruiny kościoła.

Stan wody w Redze powoli, ale jednak idzie w górę. Od środy rzeka podniosła się o 3 centymetry. W czwartek w południe, łata pomiarowa wskazywała 2,6 metra. Jeśli przybór będzie się utrzymywał w tym tempie, może zostać przekroczony stan alarmowy, który wynosi 3 metry. Na razie potopione są wyłącznie nieużytki.


Tekst i foto: Marzena Domaradzka

Źródło:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook