Offshore

W Energomontażu-Północ Gdynia dobiegła końca realizacja kolejnego, prestiżowego projektu. 22 lutego odbył się załadunek konstrukcji przeznaczonych na jednostkę typu jack-up. Jest to jednostka do instalacji fundamentów pod farmy wiatrowe, która po trwającej modyfikacji zyska najmocniejszy i największy dźwig w swojej klasie. 

W ramach projektu w EPG wykonane zostały cztery spudcany, czyli konstrukcje, które zostaną zamontowane na dolnej części nóg, by zapewnić mu stabilność podczas pracy. Wspomniane konstrukcje w najszerszym miejscu posiadają 13 m średnicy, a ich łączna waga wynosi ponad 1 400 ton.

- Spudcany z zewnątrz wyglądają niepozornie, jednakże są to konstrukcje, które będą poddawane olbrzymim siłom, ponieważ będzie na nich spoczywał cały statek. Wewnątrz spudcanów zainstalowanych jest olbrzymia ilość grubych blach usztywniających, przez co w środku znajduje się bardzo dużo ciasnych przestrzeni - mówi Adam Bubacz, kierownik projektu. - Aby móc pospawać ze sobą wewnętrzne blachy, styki należało podgrzać do wysokich temperatur. Złącza pomiędzy centralną rurą o grubości ścianki 100 mm a dochodzącymi blachami musiały być podgrzane do minimum 180 stopni Celsjusza.

Wykonane elementy zostały za pomocą dźwigów zamontowanych na jednostce Heavy Lift, zostały załadowane i popłynęły do stoczni, gdzie owa jednostka typu jack-up przechodzi kompleksową przebudowę. Dzięki modernizacji i nowemu wyposażeniu statek będzie w stanie instalować jeszcze większe fundamenty i turbiny niż dotychczas. Jednostka będzie pracowała na farmach takich jak Norther i Borssele 2 i 3, ma być gotowa do pracy na wiosnę przyszłego roku.

Energomontaż-Północ Gdynia po raz kolejny miał okazję uczestniczyć w prestiżowym projekcie. Był to także już kolejny projekt z dziedziny morskiej energetyki wiatrowej. Na początku tego roku spółka dostarczyła platformy zewnętrzne, które przeznaczone były do budowy farmy Arkona powstającej na Bałtyku. W poprzednich latach Energomontaż uczestniczył w produkcji elementów na farmy London Array, Rodstand, Walney, Gwynt y Mor, Baltic 2 oraz Butendiek. Liczne realizacje pozwalają spółce zdobyć doświadczenie, które z powodzeniem może zostać wykorzystane w przyszłości, w szczególności w przypadku budowy farmy wiatrowej w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. 

rel (MS TFI)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter