Offshore

Spółka Nord Stream 2 AG, odpowiedzialna za powstanie gazociągu o tej samej nazwie, nie rezygnuje ze współpracy ze szwedzkimi portami, chociaż rząd w Sztokholmie wyraził obawy wobec wpuszczenia Rosjan na szwedzkie wybrzeże. Porty Slite oraz Karlshamn, które pierwotnie miały stać się bazą logistyczną dla budowy odmówiły Rosjanom, jednak inne gminy w Szwecji chcą wykorzystać okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy dzięki współpracy z Gazpromem.

W połowie grudnia po spotkaniu z szefową dyplomacji Szwecji, Margot Wallström oraz ministrem spraw zagranicznych Peterem Hultqvistem władze regionalne Gotlandii, gdzie leży port Slite oraz Karlshamn na południu Szwecji, oznajmiły, że nie zgodzą się na współpracę portów ze spółką Nord Stream 2 AG. Jej jedynym właścicielem jest obecnie rosyjski Gazprom. Ministrowie przedstawili władzom regionalnym obawy oraz zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z udzielenia zgody na współpracę ze spółką subsydiowaną przez Gazprom.

Po tym władze samorządowe mimo perspektywy zysków jakie mogły osiągnąć (od 25-100 mln szwedzkich koron) zadeklarowały, że nie wyrażą zgody na współpracę z Rosją. Wyraziły jednak zainteresowanie rekompensatami jakie zapowiedział premier Szwecji, Stefan Löfven w zamian za odmowę współpracy z Nord Stream 2 AG w obawie przed pogorszeniem stanu bezpieczeństwa. Komitet techniczny władz Gotlandii zarekomendował po rozmowach z rządem centralnym, że nie wyrazi zgody na współpracę z Nord Stream 2, a władze Karlashamn przełoży podjęcie decyzji w tej sprawie.

Nord Stream 2 AG po tej decyzji rozgląda się za innymi możliwościami wynajęcia przestrzeni portowej niezbędnej do obsługi inwestycji. Rosjanie nie wykluczali wynajęcia duńskiego portu w Rønne na Bornholmie. Rozważano także oparcie budowy o trzy porty z którymi już podpisano umowy, a więc Hanko i HaminaKotka w Finlandii oraz Mukran w Niemczech.

Kolejnym z rozważanych scenariuszy jest jednak kontynuacja aktywności w Szwecji z wykorzystaniem zainteresowania innych regionów. Prasa w Szwecji informuje, że 9 portów jest zainteresowane współpracą z Gazpromem.

- Niej jestem zaskoczony, że jest zainteresowanie, to naturalne. Nie spodziewałem się jednak, że będzie tak duże - powiedział szwedzkim mediom doradca korporacyjny spółki Nord Stream 2 AG na Szwecję, były prezes Handelsbanku Lars O. Groenstedt. Nie ujawnił on jednak nazw regionów oraz portów, które mogą być zainteresowane współpracą. Sceptyczne stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2 oraz obawy związane z ewentualną współpracą szwedzkich portów z Gazpromem podtrzymali premier Szwecji Stefan Löfven oraz minister obrony narodowej Peter Hultqvist na zorganizowanej 8 stycznia br. w szwedzkim mieście Sälen corocznej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa i obronności.

BiznesAlert.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9797 4.0601
EUR 4.236 4.3216
CHF 4.3623 4.4505
GBP 4.9567 5.0569

Newsletter