Offshore
Wszystkie trzy części pierwszej nitki mierzącego 1224 kilometry gazociągu Nord Stream zostały połączone ze sobą pod wodą w specjalnych hiperbarycznych komorach. Ukończony pod wodą rurociąg zostanie teraz przygotowany do podłączenia przy wejściu na ląd w Rosji oraz w Niemczech, które nastąpi pod koniec lata.

Trzech części pierwszej nitki gazociągu połączono w komorach hiperbarycznych w dwóch lokalizacjach na morzu. Połączenie fragmentu z Zatoki Fińskiej oraz centralnego fragmentu gazociągu miało miejsce u wybrzeży Finlandii na głębokości około 80 metrów p.p.m., natomiast centralny i południowo-zachodni fragment zostały połączone u wybrzeży szwedzkiej wyspy Gotlandia, na głębokości około 110 metrów. Oba procesy łączenia części gazociągu zostały przeprowadzone w podwodnym środowisku spawania, i były zdanie sterowane ze statku pomocniczego – Technip Skandi Arctic. Specjalistyczny sprzęt podwodny, który został użyty do łączenia gazociągu dostarczył PRS ( Pipeline Repair System – System Naprawy Rurociągu), zarządzany przez Statoil. Prace konstrukcyjne wspierane były przez zespoły nurków, którzy byli obecni na budowie przez cały czas w celu zapewnienia tego, aby sprzęt został odpowiednio ustawiony oraz aby prawidłowo funkcjonował pod wodą.

Gazociąg Nord Stream składa się z dwóch rur, z których każda posiada 101 tysięcy 12-metrowych stalowych pokrytych betonem rur o wadze około 23 ton, oraz o średnicy 48 cali. Rury pierwszej nitki zostały zespawane ze sobą na pokładzie specjalnego statku do kładzenia rur, a następnie ułożone na dnie w miejscu ściśle wytyczonej trasy, która została ustalona z władzami pięciu krajów, przez których wody terytorialne gazociąg będzie przebiegać czyli z władzami Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii oraz Niemiec. Dwa główne statki, które kładły pierwszą nitkę gazociągu, to jest należący do Saipem Castoro Sei oraz Solitaire firmy Allseas, pracują w chwili obecnej przy budowie drugiej nitki gazociągu w Zatoce Fińskiej.

Prace nad drugą nitką gazociągu przebiegają w tempie około sześciu kilometrów dziennie, z czego już ponad 230 kilometrów rurociągu zostało już ułożone. W chwili kiedy obie nitki będą w pełni funkcjonować co nastąpi przed końcem 2012 roku, gazociąg Nord Stream będzie w stanie transportować do Europy 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Nie przewiduje się, żeby jakikolwiek nowy gazociąg o pojemności ponad 10 mld m3 rozpoczął pracę przed 2015 rokiem.

Informacja graficzna wyjaśniająca podwodny proces łączenia części gazociągu jest dostępna do pobrania na stronie: http://www.nord-stream.com/pl/press0/picture/details/ig/nord-stream-underwater-tie-ins.html


Źródło: 
0 prace podwodne
prace podwodne są przeprowadzone coraz sprawniej, współpracowałem z [link usunięty] przy jednej inwestycji i widziałem, że obecnie wykorzystywany sprzęt jest znacznie lepszy niż ten, z którego korzystano jeszcze parę lat temu. Budowy podwodne będą realizowane coraz szybciej.
15 styczeń 2015 : 13:25 marekcz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter