Inne

W dniach 25–29 maja br. studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, zrzeszeni w Kole Studentów Techniki Okrętowej KORAB, uczestniczyli w XXXVII Międzynarodowych Regatach Rowerów Wodnych (IWR, International Waterbike Regatta) w Wiedniu. W klasyfikacji generalnej załoga jednostki reprezentującej PG o nazwie Rektor zajęła trzecie miejsce.

W regatach udział brali studenci wydziałów okrętowych z całej Europy. W tegorocznej edycji wystartowały 44 jednostki, w tym cztery z PG: Rektor, Dżordż, C.B.G. i RW4. Wszystkie są zbudowane ze specjalnych materiałów: włókien węglowych, tkaniny szklanej oraz aluminium, a dzięki temu - bardzo zwrotne i szybkie. Załoga każdej z nich liczyła dwóch członków.

Drużyna Rektora sprawnie przeszła przez etap eliminacji, ale w półfinałach slalomu została zdyskwalifikowana z przyczyn technicznych. Na długim dystansie zajęła drugą lokatę, zaś w konkurencji naprzód-stop-wstecz okazała się jak zwykle bezkonkurencyjna. To sprawiło, że finalnie uplasowała się na 3. pozycji. Zwycięzcami regat zostali załoganci łódki o nazwie Reynolds z Hamburga, zaś zdobywcami 2. miejsca - załoga Anny X z Rostocku. Załoga C.B.G. zakończyła regaty na 16. miejscu, Dżordża - na 20., a RW4 - na 19.

Rozgrywane od 1979 roku Międzynarodowe Regaty Rowerów Wodnych składają się z kilku konkurencji: sprint na 100 m, naprzód-stop-wstecz, slalom, długi dystans, przyspieszenie na 10 m oraz próba uciągu na palu. Stanowią nie tylko okazję do wyścigów, ale także wymiany wiedzy technicznej z zakresu konstruowania tego typu jednostek pomiędzy załogami.

Był to kolejny już start studentów PG w IWR. Rok temu w Berlinie załoga Rektora zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.