Inne

Dzisiaj, w czwartek 30 lipca, żaglowiec ORP Iskra, po sześciu tygodniach, powrócił do portu wojennego w Gdyni. W rejsie nawigacyjno-szkoleniowym oraz w regatach The Tall Ships Races uczestniczyli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej.

W tegorocznym „szkoleniu pod żaglami” na pokładzie ORP Iskra wzięło udział 37 podchorążych z I roku, w tym dwie przedstawicielki Bułgarskiej Marynarki Wojennej. Trasa rejsu prowadziła przez Morze Bałtyckie – Cieśniny Duńskie– Morze Północne – Kanał Angielski – Morze Irlandzkie - Morze Północne – Morze Bałtyckie. Żaglowiec wziął udział również w corocznych regatach „The Tall Ships Races”. Podchorążowie, zgodnie z planem, zakończyli praktyczne szkolenie na morzu 27 lipca, w norweskim porcie Kristiansand, skąd wojskowym samolotem powrócili do Gdyni. „Iskrę” do macierzystego portu przyprowadziła stała załoga.

W czasie rejsu podchorążowie uczyli się podstaw marynarskiego rzemiosła, a zwłaszcza żeglarstwa. Przyszli oficerowie MW przeszli cykl praktycznego szkolenia morskiego oraz zapoznali się z warunkami nawigacyjno - hydrograficznymi i hydrologiczno - meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu. Podchorążowie doskonalili również umiejętności w pełnieniu wacht morskich, obsługi urządzeń, sprzętu i takielunku żaglowca, a także długotrwałego pływania. W związku z trudnymi warunkami panującymi w tym czasie na morzu, praktyki okazały się niezwykle wymagające, a osiągnięty poziom wyszkolenia podchorążych bardzo wysoki.

„The Tall Ships Races” to jedne z najbardziej prestiżowych regat na świecie. Ich historia sięga 1938 roku. Z czasem na listę zwycięzców wpisało się kilka polskich jednostek, w tym ORP Iskra. Żaglowce biorące udział w rywalizacji ze względu na wielkość dzielone są na cztery kategorie. Podczas zawodów połowa osób znajdujących się na każdym z pokładów musi mieć od 16 do 25 lat.

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło blisko sto jednostek. W pierwszym etapie na czele zarówno swojej klasy, jak i klasyfikacji generalnej uplasował się polski żaglowiec Fryderyk Chopin.

ORP Iskra jest barkentyną projektu B79/II. Na co dzień bazuje w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Na jego pokładzie rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. Ponad 200 dni w roku załoga żaglowca przebywa w morzu. ORP Iskra buduje swój międzynarodowy autorytet, biorąc udział w corocznych regatach Tall Ships Races, zdobywając w 1989 roku główną i zarazem najbardziej prestiżową nagrodę regat. W 1990 roku ORP Iskra została wyróżniona przez Sekretarza Generalnego ONZ Medalem Pokoju. Za największy sukces żaglowca uznać należy opłynięcie globu ziemskiego w latach 1994-1995, kiedy to żeglował przez wszystkie oceany świata i większość mórz. Na swoim pokładzie gościł wiele ważnych osób oraz większość przedstawicieli Polonii rozsianej na całym świecie.

Żaglowcem ORP Iskra dowodzi kmdr ppor. Jacek Miłowski. 

rel (3FO)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter